Richard Stallman nie lubi Androida

Guru wolnego oprogramowania, Richard Stallman, długo myślał o mobilnym systemie Android. W końcu doszedł do wniosku, że nie można go zaliczyć do wolnego oprogramowania.

Richard Stallman udzielił obszernej wypowiedzi dla brytyjskiego dziennika "The Guardian".

Zdaniem Stallmana Android to system operacyjny przede wszystkim na telefony komórkowe, który składa się z Linuksa (kernel Torvaldsa), jakichś aplikacji oraz bibliotek. Ponadto, odsuwając Linuksa na bok, oprogramowanie Androida w wersji 1 i 2 w większości było opracowane przez Google i rozprowadzane na licencji Apache 2.0, która jest nieprecyzyjną licencją wolnego oprogramowania bez klauzuli copyleft.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [2.12.2021]
  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 i 2022 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 2.12.2021]

Richard Stallman

Richard Stallman

Jeden z twórców i liderów ruchu wolnego oprogramowania, założyciel projektu GNU oraz Free Software Foundation, współtwórca GPL (General Public License), jeden z twórców wielu kluczowych programów, takich jak Emacs czy kompilator GCC. Stallman ukończył Harvard w 1974 r. - studiował tam fizykę. Jeszcze podczas studiów podjął pracę w MIT Artificial Intelligence Lab i pracował tam do stycznia 1984 r., kiedy to pożegnał się z uczelnią i zainicjował projekt GNU. Wikipedia uznaje, że to Richard Stallman ustalił ramy moralne, polityczne i prawne dla ruchu wolnego oprogramowania, jako alternatywy dla programów komercyjnych. Stallman jest zaciekłym krytykiem patentów na oprogramowanie.

Stallman twierdzi, że Android różni się od systemu operacyjnego GNU/Linux, ponieważ zawiera bardzo mało GNU (jedynym elementem wspólnym pomiędzy Androidem a GNU/Linux ma być jądro Linuksa). Google co prawda zastosowało się do wymagań GNU General Public License dla Linuksa, lecz reszta, która oparta jest na licencji Apache, nie wymaga udostępnienia źródeł.

Według Stallmana Google nigdy nie opublikuje kodów źródłowych Androida 3.0 chociaż wykonywalne zostały upublicznione. Kody źródłowe Androida 3.1 również będą zamknięte. Tak więc jego zdaniem Android 3, nie jest wolnym oprogramowaniem.

Co więcej, Stallman uważa, że udostępnienie jako wolnego oprogramowania wcześniejszych wersji Androida to tymczasowa taktyka Google mająca jedynie na celu uzyskanie darmowej pomocy społeczności w zakresie poprawy własnego produktu.