Ricoh CX2 - szerokokątny superzoom z matrycą CMOS

Firma Ricoh przedstawiła nowy cyfrowy aparat kompaktowy o oznaczeniu CX2. Urządzenie oferuje m.in. 9-megapikselową matrycę CMOS oraz szerokokątny obiektyw pozwalający na 10,7-krotne przybliżenie optyczne.

Ranking PC Worlda - aparaty kompaktowe.

Ricoh CX2 - szerokokątny superzoom z matrycą CMOS

Ricoh CX2

Ricoh CX2, podobnie jak wprowadzony do sprzedaży w marcu model CX1, wyposażony został w 9,29-megapikselową matrycę CMOS (1/2,3 cala), procesor obrazu Smooth Imaging Engine IV oraz 3-calowy wyświetlacz TFT LCD o rozdzielczości 920 tys. pikseli. Posiada jednak kilka kluczowych cech odróżniających go od poprzednika. Są to:

1. Lepszy obiektyw: szerokokątny, pozwalającym na zmianę ogniskowych w zakresie od 28 do 300 mm (ekwiwalent 35 mm; CX1 - zmiana ogniskowej w zakresie od 28 do 200 mm).

2. Możliwość wykonania w ciągu sekundy 5 zdjęć w pełnej rozdzielczości (CX1 - pozwalał na wykonanie 4 ujęć w pełnej rozdzielczości)

3. Dodatkowe funkcje Pre-AF (aparat automatycznie ustawia ostrość nawet gdy przycisk migawki nie jest wciśnięty do połowy) i Continuous AF (ciągłe ostrzenie)

4. Większe gabaryty - 102 x 58 x 29 mm

5. Nieco większa waga - 185 gramów (bez baterii i karty pamięci)

Przy opisie urządzenia trzeba również wspomnieć o następujących jego możliwościach:

- tryb Dynamic Range Double Shot: aparat wykonuje dwa zdjęcia przy różnych ustawieniach ekspozycji. Następnie łączy je w jedno, które może się pochwalić zwiększonym zakresem tonalnym

- funkcja Multi-Pattern Auto White Balance: odpowiada za ustawienie balansu bieli podczas wykonywania zdjęcia w miejscu, w którym mieszają się różne rodzaje światła. Wbudowane w aparat oprogramowanie dzieli zdjęcie na kilkaset części i następnie analizuje każdą z osobna

- funkcja M-Continuous Plus: rejestrowanie zdjęć (do 30) przed naciśnięciem migawki

- funkcja Multi-Target Auto Focus: wykonanie siedmiu zdjęć po sobie z różnymi ustawieniami AF (mamy możliwość wyboru najlepszego).

Ricoh CX2 został wyceniony na 300 funtów.