Ricoh: napęd HD DVD/Blu-ray

Firma Ricoh poinformowała o skonstruowaniu elementu optycznego umożliwiającego odczyt i zapis wszystkich formatów płyt. Możliwe więc będzie za pomocą jednego napędu korzystanie z nośników Blu-ray, HD DVD, DVD i CD.

Wspomniany element optyczny to płytka o średnicy 3,5 mm, spełniająca funkcję siatki dyfrakcyjnej. Umieszczana jest pomiędzy laserami a obiektywem. Bazując na zebranej przez napęd informacji o rodzaju nośnika aktualnie obsługiwanego, odpowiednio dostosowuje promień lasera, który kierowany jest następnie na obiektyw. Jego zadaniem z kolei jest jego odpowiednie zogniskowanie. Przypomnijmy, że głębokość zapisu danych dla różnych formatów wynosi: 0,1 mm dla Blu-ray, 0,6 mm dla HD DVD i DVD i 1,1 mm dla CD. Warto też dodać, że podczas zapisu część energii tracona jest na siatce dyfrakcyjnej. Napęd ją wykorzystujący będzie więc musiał dysponować (w porównaniu do standardowych urządzeń) niebieskim laserem o większej mocy.

Działający prototyp urządzenia zostanie zaprezentowany na International Optoelectronics Exhibition 2006 (12-14 lipca). Do produkcji natomiast trafi (w wersji OEM) pod koniec tego roku.

Więcej informacji: EETimes.com