Ricoh prezentuje następcę GR Digital

Koncern Ricoh zaprezentował następcę kompaktowego aparatu cyfrowego GR Digital. Mowa tu o modelu GR Digital II, który, w odróżnieniu od swojego "starszego brata", wyposażony został w 10-megapikselową matrycę CCD.

W porównaniu do poprzednika, model GR digital II różni się kilkoma istotnymi cechami. Korzysta z 10-megapikselowej matrycy CCD o wymiarach 1/1,75 cala (GR Digital - 8,13 MP, 1/1,8 cala) oraz najnowszego procesora obrazu GR ENGINE II.

GR Digital II

GR Digital II

Urządzenie dysponuje przydatną podczas wykonywania zdjęć budynków elektroniczną poziomicą wspomaganą sygnałem dźwiękowym oraz oferuje możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW (DNG) i JPEG. Co ważne, robi to znacznie szybciej niż poprzedni model - GR Digital zapisywał bowiem pliki RAW przez około 11 sekund (w tym czasie niemożliwe było wykonania kolejnego zdjęcia), natomiast opisywana przez nas nowość radzi sobie z tą czynnością w zaledwie 3,8 sekundy i jest w tym czasie gotowa do zrobienia następnego zdjęcia.

GR Digital II

GR Digital II

Aparat może być wyposażony w kilka nowych akcesoriów (jest też kompatybilny z akcesoriami, z których korzystał poprzednik) takich jak zewnętrzny wizjer (GV-2) czy konwerter tele (GT-1).

GV-2

GV-2

GT-1

GT-1

Użytkownik otrzymał też do dyspozycji możliwość fotografowania w proporcjach 1:1 oraz skorzystania z kart SDHC/SD/MMC (GR Digital - SD/MMC). Będzie też mógł wykonać na zastosowanym zasilaniu (Li-Ion DB60) 370 zdjęć (GR Digital - do 250 zdjęć), które może zapisać na wbudowanej pamięci flash o pojemności 54 MB (GR Digital - 26 MB) oraz podejrzeć na wbudowanym wyświetlaczu o przekątnej wynoszącej 2,7 cala (GR Digital - 2,5 cala). Istnieje też możliwość rejestrowania sekwencji wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli (GR Digital - 320 x 240 pikseli). Producent nie pokusił się o zastosowanie innej optyki - w wykorzystano znany z modelu GR Digital obiektyw o ogniskowej 5.9 mm (28 mm - ekwiwalent 35 mm), korzystający z sześciu elementów w pięciu grupach (dwa asferyczne) i oferujący jasność F2.4. Zmianie nie uległy również wymiary urządzenia.

Cena GR Digital II została ustalona na poziomie 400 funtów. Dokładną specyfikację urządzenia można znaleźć pod tym adresem.