Rio przedstawia nowe playery mp3

Dynamicznie rozwijający się rynek kieszonkowych odtwarzaczy mp3 wzbogacił się ostatnio o kilka nowych propozycji firmy Rio.

Pierwsza z nich - Nitrus, to posiadające ogromne możliwości urządzenie rozmiaru karty kredytowej, którego "sercem" jest nośnik pamięci, znacznie cieńszy od standardowej pamięci typu flash. Aż trudno uwierzyć w maksymalną pojemność owego nośnika (wykonanego w nowatorskiej technologii Cornice) - wynosi ona bowiem aż 1,5 GB. W praktyce oznacza to, iż urządzenie może pomieścić około 25 godzin muzyki (co przekłada się na ok. 375 utworów). Trwałość wbudowanych litowo-jonowych baterii oceniania jest na 16 godzin ciągłego odtwarzania, a cena Nitrusa to skromne 299 dolarów.

Kolejna propozycja to Karma – produkt, który może stanowić poważną konkurencje dla odtwarzaczy iPod firmy Apple. Posiadający standardowy dysk o pojemności 20 GB "player" mieści ponad 5000 plików mp3 i jest kompatybilny z innymi standardami zapisu dźwięku, takimi jak: wma czy Ogg Vorbis. Urządzenie potrafi tworzyć tzw. playlisty, posiada 5-stopniowy equalizer oraz funkcję płynnego przechodzenia pomiędzy utworami. Litowo-jonowe baterie wystarczają na 15 godzin odtwarzania, a całość dodatkowo zaopatrzona jest w specjalną stację dokującą, która umożliwia urządzenia podłączenie do gniazda Ethernet. Stacja dokująca pełni także rolę ładowarki do baterii.

To wszystko dostajemy za sumę 399 dolarów.

Rio nie zapomniało także o tradycyjnych odtwarzaczach, zaopatrzonych w nośniki flash, wprowadzając na rynek nowe modele: Chiba oraz Fuse. Posiadają one duże, czytelne wyświetlacze LCD, a trwałość ich baterii ocenia się na 18 godzin. Urządzenia zostały zaprojektowane zarówno z myślą o użytkownikach systemów Windows jak i Mac OS X. Standardowe karty pamięci o pojemności 128 MB w obu przypadkach można rozbudować maksymalnie do 768 MB. Ponadto Chiba posiada wbudowane radio, specjalny program wspomagający zarządzanie zawartością i jest sprzedawana w komplecie ze specjalną torbą. W podstawowej wersji Chiba kosztuje 169 dolarów, po rozbudowaniu pamięci do 256 MB, 199 dolarów. Cena Fuse to 129 dolarów.

Ostatnia propozycja to Cali. Zaprojektowany jako odtwarzacz dla ludzi aktywnie spędzających czas, został skonstruowany w oparciu o znany już model S30S. Posiada ten sam wyświetlacz LCD, standardowo 128 MB pamięci, możliwej do rozbudowania do 768 MB oraz radio. Urządzenie w podstawowej wersji kosztuje 169 dolarów, po podwojeniu pamięci 199 dolarów. Baterie starczają na 18 godzin odtwarzania.