RipGuard - koniec z kopiowaniem DVD?

Firma Macrovision zaprezentowała nowy system zabezpieczania zawartości płyt DVD, który uniemożliwić ma 'rippowanie' filmów na dysk komputera PC. Przedstawiciele firmy zastrzegają, co prawda, że technologia RipGuard nie jest doskonała, zapewniają jednak, że jest skuteczna "w 97%".

Z wiadomych względów Macrovision nie ujawnia szczegółowych informacji o nowym systemie - wiadomo jedynie, że RipGuard nie jest oprogramowaniem, instalującym się podczas próby odtworzenia płyt na komputerze PC (do tej pory większość programów blokujących kopiowanie płyt CD oraz DVD działała właśnie w ten sposób). Nowy system ma być zaimplementowany bezpośrednio na nośnikach.

RipGuard

RipGuard

Z wypowiedzi przedstawicieli Macrovision wynika, iż firma doskonale zdaje sobie sprawę, że nie stworzyła systemu w 100% bezpiecznego - zapowiadają oni jednak, że ok. 97% dostępnych w tej chwili na rynku narzędzi do 'rippowania' płyt nie poradzi sobie z płytami zabezpieczonymi przy pomocy RipGuard.

Takie rozwiązanie być może nie zniechęci 'profesjonalnych' piratów, jednak może być skutecznie w walce z procederem 'domowego' kopiowania płyt DVD - np. powszechnego w USA kopiowania wypożyczonych płyt DVD.

Eksperci spodziewają się, że pierwsze płyty zabezpieczone przy pomocy nowego systemu powinny się pojawić na rynku już w drugim kwartale br.


Zobacz również