Ripowanie? To proste - płyty Blu-ray

Filmy zgrane z płyt Blu-ray zajmują dużo miejsca i są nieporęczne. Można jednak zrobić ich kopię na mniejszych płytach BD-25 a nawet DVD. Wystarczy obejść stosowane w tym formacie zabezpieczenia. Zobacz, jakich narzędzi do tego celu użyć i jak się nimi posługiwać


Zgrywanie płyt Blu-ray nie różni się praktycznie niczym od ripowania płyt DVD. Korzysta się zwykle z innych narzędzi, ale proces przebiega podobnie. Największe problemy podczas kopiowania materiału HD sprawiają stosowane w formatach wysokiej rozdzielczości zabezpieczenia. Nowoczesne, często aktualizowane oprogramowanie radzi sobie jednak z nimi bez problemu.

Kłopotliwy jest również duży rozmiar kopii Blu-ray (zwykle około 50 GB). Zajmuje ona zwykle zbyt dużo miejsca. Nie można jej też nagrać na tańszych, jednowarstwowych nośnikach BD-25, chociaż najczęściej na takiej płycie zmieściłby się sam film zawarty w oryginale. Ze wszystkim problemami można sobie jednak szybko poradzić. Pokażemy, jak obejść ograniczenia płyt Blu-ray i zgrać ich zawartość na dysk oraz, jak zmniejszyć rozmiar pliku wynikowego.

Zobacz również:

  • Jaki model iPhone'a wybrać w 2021/2022 roku? [PORADNIK]
  • Lidl: tanie narzędzia warsztatowe - aktualna oferta [23.09.21]
  • 25 sposobów na przyspieszenie Windows 7

Blu-ray na twardym dysku

W procesie zgrywania, usuwania zabezpieczeń oraz blokady regionalnej z płyt Blu-ray doskonale sprawdza się na przykład AnyDVD HD. Mimo, ze jest to narzędzie komercyjne to jego wersja testowa działa bez ograniczeń przez 21 dni. Przed użyciem warto jednak zmienić jego konfigurację. Pamiętaj też, by zapewnić na dysku wystarczającą ilość wolnego miejsca. Zgrywany film może zająć nawet 50 GB!.

1. Zainstaluj program i uruchom go klikając dwukrotnie na widoczną na pulpicie ikonę bądź kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę w zasobniku systemowym i wybierz polecenie Ustawienia. Wybierz w lewej części okna sekcję Blu-ray Video.

2. Zaznacz opcje Odblokuj operacje zabronione użytkownikowi oraz Usuwaj irytujące reklamy i trailery. Po wybraniu tej drugiej automatycznie zostaną zaznaczone również Włącz funkcję BD-Live i zdejmująca kod regionu Usuń kod blokady regionalnej Blu-ray.

Ripowanie? To proste - płyty Blu-ray

Usunięcie kodu blokady regionalnej pozwoli oglądać film w każdym odtwarzaczu

3. Jeżeli chcesz oglądać film korzystając z zapisanego na dysku obrazu i zamierzasz używać do tego celu odtwarzacza PowerDVD koniecznie użyj opcji Programowe obejście komunikatu... Zabezpieczy cię to przez kłopotami z jego uruchomieniem. Kliknij OK. i OK. a następnie Kontynuuj. Pamiętaj, że testowa wersja AnyDVD nie pozwala zapisać zmian w opcjach, dlatego będziesz zmuszony ustawiać je za każdym razem, gdy będziesz zgrywał film.

4. Kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy na ikonę programu w zasobniku i wybierz polecenie Zgrywaj DVD-Video na twardy dysk. Ta opcja pozwoli ci w przyszłości zmniejszyć rozmiar pliku wynikowego za pomocą innej aplikacji. Jeżeli chcesz odtwarzać film bezpośrednio z dysku możesz zapisać obraz. Kliknij w tym celu Zgrywaj do pliku z obrazem. Wskaż katalog docelowy na dysku i rozpocznij kopiowanie przyciskiem Kopiuj DVD

Jak z dużego zrobić małe

Zmniejszanie Blu-ray na maksa

Duże możliwości konwersji i zmniejszania rozmiarów filmu Blu-ray daje komercyjny DVDFab. Pozwala on automatycznie dostosować plik wynikowy do iPhona czy iPada, przygotuje do odtwarzania za pomocą konsoli Xbox 360 czy Sony PS3, zapisze go w formacie MP4, MKV a nawet wyodrębni z niego strumień audio.

Jeżeli zależy ci na konwersji Bly-raya do wielu różnych formatów i rozmiarów skorzystaj z DVDFaba

Zgrany film Blu-ray zajmuje zbyt dużo miejsca? Zainstaluj DB Rebuildera, który rozwiąże ten problem Za jego pomocą można dostosować rozmiar kopii do płyt BD-25 a nawet dwu- i jednowarstwowych płyt DVD. Uwaga, aplikacja wymaga do działania narzędzi AviSynth oraz zestawu kodeków FFDShow

1. Uruchom program i korzystając z przycisku Browse obok pola Source path wczytaj plik Blu-ray bądź jego zgrany obraz. W polu Working path wskaż katalog docelowy, w którym zostanie zapisane przekonwertowany materiał. Rozwiń menu Mode. Jeżeli chcesz poddać konwersji całą zawartość Blu-ray i zaznacz pole Full backup {b3}. Możesz też zrobić jedynie kopię filmu - przy tym samym rozmiarze pliku wynikowego uzyskasz lepszą jakość. Zaznacz w tym celu Movie-Only Backup

2. Rozwiń menu Settings. Po kliknięciu Encoder możesz wybrać kodek używany do konwersji. Kliknij Output Options i wskaż docelową wielkość zgrywanego pliku {b4}. Użyj polecenia Setup jeżeli chcesz precyzyjne zdefiniować parametry kodowania.

Możesz tu na przykład wybrać tylko te wersję językowe dźwięku i napisów, które maja znaleźć się w kopii. Zapisz zmiany przyciskiem Save changes. Kliknij przycisk Backup, by rozpocząć zgrywanie.