Ripowanie? To proste - płyty DVD

Udostępnianie chronionych prawem autorskim filmów jest zabronione przez prawo. Można jednak zrobić kopię nagrania na użytek własny. Jeżeli dodatkowo umieścisz ją na dysku nie będziesz musiał szukać krążków by go obejrzeć. Zyskasz na czasie i wygodzie, a cenny oryginał nie ulegnie uszkodzeniu. Zobacz, jak zgrywać filmy z płyt DVD

Filmy zapisane na płytach DVD występują powszechnie w dwóch rozmiarach. Mniejsze mieszczą się na płytach o rozmiarze 4,7 gigabajtów (DVD-5), większe dystrybuowane są na 8,5 gigabajtowych (DVD-9) krążkach dwuwarstwowych. Często jednak duży rozmiar nie wynika z lepszej jakości czy długości filmu ale powodowany jest przez różne dodatki i rozbudowane wersję językowe.

Ripowanie? To proste - płyty DVD

VDShrink pozwala samodzielnie zdefiniować wielkość pliku wynikowego kopii filmu

Nie ma sensu ich zgrywać. Poza tym płyty DVD-5 są znacznie tańsze od DVD-9 i nagrywanie na nich ekonomiczniejsze. W zgrywania filmów użyjemy programu DVDShrink. Usunie on niepotrzebne elementy, automatycznie zmniejszy rozmiar filmu, by można było go wypalić na taniej płycie jednowarstwowej i ominie ewentualne zabezpieczenia.

Zobacz również:

  • Jak aktywować 5 GHz Wi-Fi w Twoim komputerze
  • Lidl: elektronarzędzia w niskich cenach - sprawdzamy ofertę [09.02.2023]

1. Uruchom program, rozwiń menu Edycja i Prefencje. Na kracie Preferencje możesz zdefiniować rozmiar pliku wynikowego po kompresji. Dostępne są kopie 1:1 - na liście Docelowy rozmiar DVD wybierz wtedy DVD-9 (8,5GB), bądź połowę mniejsze - DVD-5 (4,7GB).

W tym miejscu możesz jednak samodzielnie zdefiniować wielkość ile maksymalnie miejsca może zajmować kopia zapasowa filmu. W tym celu wskaż Inny rozmiar i pożądaną wartość wpisz w pole obok.

Ripowanie? To proste - płyty DVD

DVDShrink – wybór domyślnych wersji językowych oraz napisów do ripowania

2. Przejdź na kartę Pliki wynikowe. Jeżeli z płyty usuniesz jakieś strumienie informacja o nich nie będzie ci już potrzebna. Możesz więc zaznaczyć od razu opcję Usuwaj całkowicie informację o usuniętych strumieniach.

3. Karta Zaznaczanie strumieni służy do określenia, jakie strumienie audio i wersje napisów są automatycznie wybierane przez program do umieszczenia w kopii. Jeżeli zależy ci tylko na polskich wersjach językowych. Wskaż na listach Język ścieżki dźwiękowej oraz Język napisów pozycję Polski.

4. Kliknij Inne ustawienia. Jeżeli masz zainstalowane Nero i chcesz go używać do wypalania płyt zgranych za pomocą DVDShrinka, pozostaw zaznaczenie przy opcji Włącz wypalanie płyt za pomocą interfejsu Nero. W przeciwnym razie usuń je. Zaakceptuj wszystkie zmiany.

Ripowanie? To proste - płyty DVD

Zbyt mała kompresja może spowodować, że kopia filmu nie zmieści się na płycie

5. Wybierz na paku narzędziowym programu przycisk Otwórz płytę. Wskaż napęd i kliknij OK. Klikając Analizuj poddaj płytę analizie.

Na karcie Ustawienia stopnia kompresji widoczna jest lista, która umożliwia zdefiniowanie sposobu, w jaki program będzie kodował dane. Najlepiej pozostawić ustawienie domyślne - Autom. Wybór stopnia kompresji.

Dzięki temu DVDShrink sam dostosuje gęstość pakowania do dostępnego miejsca na płycie i będzie ja automatycznie modyfikował, gdy wyłączysz bądź dodasz do kopii różne elementy.

Z DVD do DivX

Popularność formatu DivX wynika z dobrej jakości zapisanych w nim filmów i ich małych rozmiarów. Pozwala to na przykład umieścić film DVD na płycie CD. Aby jednak nie popełnić błędów podczas kompresji i uzyskać dobry materiał należy posłużyć się odpowiednim narzędziem. Idealny do tego celu jest DVDFab. Wersja demonstracyjna programu działa bez ograniczeń przez 30 dni.

Po uruchomieniu kliknij w lewej części okna sekcję Płyta DVD na urządzenie. Do wyboru masz kilka różnych formatów urządzeń przenośnych, oraz pozycję Inne. Kliknij ją. Zaznacz, które elementy filmu chcesz kopiować i wybierz wersję językowa dźwięku i napisów. Używany kodek możesz zmienić na liście Profil, dostęp do jego ustawień (na przykład rozdzielczości, wielkości pliku wynikowego, tempa odtwarzania czy sposobu dodawania napisów) uzyskasz wybierając przycisk Edytuj. Kliknij Rozpocznij. Do przekodowania filmu DVD na format DivX może również posłużyć program AutoGK.

Producenci DVDFaba ukryli wiele różnych formatów zapisu w sekcji urządzeń

Jeżeli chcesz samodzielnie wybrać stopień kompresji wybierz Ręczny wybór stopnia kompresji i użyj suwaka poniżej.

Jeżeli na pasku u góry okna pojawi się kolor czerwony będzie to oznaczało, że kopia nie zmieści się na przewidzianym do jej zapisu nośniku.

6. Usuń zaznaczenia widoczne przy zbędnych wersjach językowych i przejdź do kolejnego elementu w strukturze płyty (lewe górne okno) - kliknij na przykład Menu.

Usuń zaznaczenie, jeżeli chcesz wyłączyć menu płyty. Wybierz Dodatki i ponownie usuń wszystkie niepotrzebne wersję językowe i napisy. Podobnie zrób z Materiałem bez odwołań.

Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce i użyjesz mniejszej kompresji, a kopia będzie miała lepszą jakość. Kliknij Utwórz kopię.

7. Jeżeli chcesz zapisać kopię w formie obrazu płyty, na liście Co chcesz zrobić z kopią? wybierz Plik obrazu ISO. Gdy chcesz pozostawić strukturę krążka Video pozostaw Katalog na dysku twardym. W polu poniżej wskaż miejsce na dysku, którym zostanie zapisany film.

Na karcie Region DVD pozostaw zaznaczenie Bez regionu. Dzięki temu będziesz mógł odtwarzać płytę na każdym odtwarzaczu.

Aby uzyskać najlepszą jakość ripowanego materiału, na karcie Ustawienia jakość zaznacz Przed tworzeniem kopii przeprowadź dokładną analizę DVD.

Pamiętaj jednak, że wydłuży to proces kopiowania. Możesz też spróbować poprawić materiał wynikowy.

W tym celu skorzystaj z opcji Kompresuj obraz za pomocą adaptatywnej kompensacji i ustaw filtr na liście poniżej. Kliknij OK, by rozpocząć kopiowanie.