Ripowanie? To proste - płyty audio

Empetrójki zajmują mało miejsca i oferują wysoką jakość dźwięku. Dodatkowo format ten odtwarza już praktycznie każde urządzenie stacjonarne oraz odtwarzacze samochodowe. Po co więc wozić ze sobą pokaźna bibliotekę audio, skoro wszystkie utwory można zmieścić na jednym krążku. Zobacz, jak szybko zgrać muzykę do MP3

CDex to jeden z popularniejszych programów do zgrywania płyt audio. Posłużymy się nim do stworzenia własnej biblioteki empetrójek. Jego obsługa nie powinna sprawiać problemów, ale domyślne ustawienia są zoptymalizowane pod kątem różnych zestawów komputerowych i potrzeb użytkowników. Nie zapewniają one najlepszej jakości zapisywanej muzyki. Zobacz, jak skonfigurować program i zgrać płytę audio na dysk.

Ripowanie? To proste - płyty audio

Konfiguracja CDex poprawiająca domyślną jakość zgrywanych plików

1. Umieść płytę w napędzie i uruchom program. Jeżeli to twój pierwszy kontakt z aplikacja zmień język interfejsu. Kliknij menu Options i wybierz Settings. Rozwiń Select language i zaznacz polish. W menu Opcje kliknij polecenie Ustawienia.

Zobacz również:

  • Jak aktywować 5 GHz Wi-Fi w Twoim komputerze
  • Lidl: elektronarzędzia w niskich cenach - sprawdzamy ofertę [09.02.2023]

2. Zaznacz kartę Enkoder. Na liście Enkoder możesz wskazać kodek, za pomocą którego chcesz zgrywać utwory. Domyślnie wybrany jest Lame i jeżeli planujesz zapis do plików MP3 nie warto tego zmieniać. Rozwiń listę Jakość i ustaw na niej Wysoka (q=2).

Wydajność współczesnych komputerów zagwarantuje wystarczająca szybkość ripowania a jakość kodowanych plików będzie lepsza.

Ripowanie? To proste - płyty audio

Definiowanie formatu nazewnictwa zgrywanych plików w CDex

3. Zmień również minimalną wartość bitrate. Na liście Min Bitrate ustaw przynajmniej 192 kbps. Jeżeli zależy ci na lepszej jakości wybierz 256 kbps. Pamiętaj jednak, że im większa gęstość bitów w strumieniu tym większy rozmiar zgrywanych plików.

Upewnij się, że w sekcji Kanały masz zaznaczoną opcję Stereo, która najwierniej oddaje sygnał stereofoniczny. Opcje J-stereo i Forced Stereo bazują na sygnale różnicowym, oferują większa kompresję, ale powodują zanik tego efektu.

4. Jeżeli planujesz zgrywać większą liczbę utworów warto czasami dostosować do własnych potrzeb sposób nazewnictwa plików.

Ripowanie? To proste - płyty audio

Adres e-mail w konfiguracji bazy CDDB nie musi być prawdziwy

Robi się to na karcie Nazwy plików. Format nazw definiuje się w polu Format nazwy pliku. Opis używanych w tym miejscu parametrów zostanie wyświetlony po umieszczeniu nad tym polem kursora myszy. Bardzo często stosuje się na przykład przełącznik %G określający rodzaj muzyki.

Parametry mogą być oddzielone znakiem \, co powoduje tworzenie kolejnych katalogów. Jeżeli połączysz je innym znakiem, dodasz do siebie definiowane przez nie informacje. Na przykład %7-%4 powoduje utworzenie nazwy zawierającej kolejny numer i tytuł utworu.

Ripowanie? To proste - płyty audio

Pola informacyjne utworów oraz dane dotyczące płyty i wykonawcy są edytowalne

Podczas zgrywania CDex może także automatycznie zapisywać listy odtwarzania. Obsługuje format Winampa M3U oraz bardziej rozbudowany PLS. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w sekcji Playlista i Rodzaj playlisty.

5. Automatyzacja nazewnictwa daje najlepsze rezultaty wtedy, gdy masz połączenie z Internetem i program może korzystać z bazy utworów CDDB.

Domyślnie skonfigurowana jest baza freedb.org Wymaga ona jednak do działania adresu e-mail użytkownika. Kliknij kartę Internetowa CDDB i w polu Twój adres e-mail umieść adres internetowej skrzynki pocztowej.

Nie tylko CDex

Jeżeli nie odpowiada ci prosty wygląd CDexa albo oczekujesz od programu większej elastyczności i dostępności różnych formatów kompresji możesz skorzystać z innych programów. Ciekawym i równie popularnym co CDex narzędziem jest GX::Transcoder 5.0.2. Ma wbudowaną większą liczbę kodeków i oferuje wygodniejszy interfejs. Pozwala odtwarzać i kodować strumienie internetowych rozgłośni radiowych. Jest za to trudniejszy w konfiguracji. Możesz też skorzystać z jednej z nakładek na kodek Lame - na przykład LameXP.

GX::Transcoder 5.0.2 – alternatywa dla CDexa

Zwróć uwagę, że NIE musi on być prawdziwy. Jeżeli chcesz, by CDex łączył się z bazą automatycznie zaraz po uruchomieniu, zaznacz Automatycznie połącz z bazą CDDB.

Kliknij OK. Informacje o płycie pojawią się w oknie programu. Jeżeli jakaś nazwą się nie zgadza, albo program nie znalazł o nagraniu żadnych informacji możesz to zmienić ręcznie.

Aby zmodyfikować nazwę utworu, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Zmień nazwy Edytowalne są także pola Artysta, Album i Rok.

Gatunek muzyki możesz ustawić na liście Gatunek. Po zdefiniowaniu wszystkich parametrów czas rozpocząć zgrywanie płyty.

Jeżeli chcesz ją jedynie zapisać do formatu WAVE kliknij pierwszy od góry przycisk widoczny na pasku narzędzi z prawej strony. Gdy chcesz od razu stworzyć wersję MP3 użyj drugiego przycisku - Kopiuj i kompresuj utwory z CD.