Rippowanie DVD na Macintoshu

Do niedawna rippowanie filmów DVD na Macintoshu było niemożliwe, mimo że większość nowych Maców standardowo wyposażano w napęd DVD-ROM. Mocny i szybki model Power Maca G4, radzi sobie z tym zadaniem doskonale, chociaż potrzebuje na to kilku godzin.


Jeszcze do niedawna rippowanie filmów DVD na Macu było niemożliwe, mimo że większość nowych Macintoshy standardowo wyposażono w napęd DVD-ROM.

Dekodowanie DVD

Dekodowanie DVD

Na szczęście miłośnicy komputerów z jabłuszkiem nie mają już tego problemu. Należy tylko pamiętać, że rippowanie filmów wymaga dużej mocy komputera - szybki model Power Maca G4 potrzebuje na to około 8 godzin. Nie zaszkodzi również duży twardy dysk - jeden film to przecież 7 GB danych, a jego wersja w formacie QuickTime to już ponad 20 GB. Niestety, dostępne narzędzia nie pozwalają jeszcze na rippowanie plików przy użyciu napędów niewyprodukowanych przez Apple'a.

Obraz

Podstawowym narzędziem jest DVD Extractor 0.9b, który umożliwia dekodowanie plików VOB i ich skopiowanie na dysk. Jeśli chcesz szybko skopiować film z wypożyczalni, którego nie zdążyłeś obejrzeć, DVD Extractor skopiuje wszystkie pliki, a następnie pozwoli na zamontowanie obrazu płyty na biurku i bezproblemowe odtworzenie filmu (zobacz "Dekodowanie DVD").

Możliwe jest skopiowanie całego filmu lub, jeśli masz ograniczoną przestrzeń dyskową, tylko fragmentu, dzięki czemu możliwe jest rippowanie filmów po kawałku. W tym drugim przypadku zdarza się, że plik ma niewłaściwy format nagłówka, który należy poprawić na przykład przy użyciu Hex Edita. Wystarczy odnaleźć ciąg znaków "00 00 01 B3 2D", a następnie wykasować wszystkie dane od początku pliku aż do tego miejsca.

Dźwięk

Ustawianie dekodera

Ustawianie dekodera

Jeśli film DVD ma zapisany dźwięk w postaci ścieżki MPEG Layer 2, wystarczy zaimportować go bezpośrednio do QuickTime'a, a następnie dokonać konwersji do formatu AIFF. Jeśli na płycie ścieżka dźwiękowa ma format AC-3, do konwersji będzie potrzebny emulator PC (np. Virtual PC) z dowolnym programem, który obsługuje ten format.

Tworzenie filmu Video CD (VCD)

Na tym etapie jest nam potrzebny program komercyjny, taki jak MediaCleaner 5 lub Apple Final Cut Pro, oraz kilka narzędzi bezpłatnych, takich jak APack i MPack (ich odnalezienie w sieci może być utrudnione, gdyż Apple wykupił oba te narzędzia). Istnieje również wyspecjalizowany pakiet narzędzi o nazwie iDiscWriter, dostępny pod adresem: http://www.netviewdisc.com.