Rival 700 - myszka stworzona z myślą dla graczy

Myszka Rival 700 to najpotężniejszy tego typu sprzęt dla graczy jaki do tej pory powstał – przynajmniej tak twierdzi Steelseries, producent tego gadżetu. Sprawdziliśmy jak jest naprawdę i... trzeba przyznać, że twórcy nie rozmijają się zbytnio z prawdą. Przejdźmy jednak do konkretów.


Rival 700 to mysz z najwyższej półki (także cenowej, bowiem nabyć ją możemy w kwocie zaczynającej się od 350 PLN, aktualne ceny w: Komputronik.pl, Morele.net, OleOle.pl) i praktycznie przeznaczona jest tylko dla profesjonalnych graczy. Głównie za sprawą zaawansowanych funkcji, których znajdziemy tu mnóstwo, a które przez użytkowników „mniej hardcorowych” zwyczajnie nigdy nie zostaną wykorzystane. Co tu znajdziemy? W ogromny skrócie: rewelacyjny czas reakcji, dużą dokładność, wyświetlacz OLED, który bez problemów dostosujemy do własnych potrzeb, ogromne możliwości personalizacji, ale... po kolei.

Jak igła

Jedną z ważniejszych cech Rival 700, przynajmniej z punktu widzenia gracza jest czas reakcji oraz szeroko rozumiana precyzja. Myszka ta została wyposażona w optyczny sensor, który charakteryzuje się m.in. zerową akceleracją sprzętową ze śledzeniem 1:1, zakresem CPI do 16.000 oraz 1 milisekundą czasu reakcji. Dodatkowo to tego dochodzi jeszcze możliwość odczytu przy prędkości poruszania 300 cali na sekundę przy przyspieszeniu 50g. Wisienką na torcie jest natomiast specjalna, nazwijmy to, modułowa konstrukcja urządzenia, która umożliwia w przyszłości wymianę na inny sensor laserowy, co jest istotne w momencie, gdy pojawi się nowszy i lepszy podzespół. Gracz nie będzie zmuszony do wymiany całej myszki.

Myszka szyta na miarę

SteelSeries Rival 700 to urządzenie, które gracz może w ogromnym stopniu dostosować do własnych potrzeb i specyficznych preferencji. Po pierwsze, do naszej dyspozycji oddano funkcje GameSense i Prism RGB. Dzięki nim użytkownicy mogą wybrać tryb oraz kolor podświetlenia (z palety RGB). Ciekawym detalem jest także wyświetlacz OLED. Zdarzenia występujące w grze mają bezpośredni wpływ na wyświetlaną na nim treść. Konfiguracji tego, co dokładnie ma się pojawiać na wyświetlaczu, gracz dokonuje poprzez narzędzie software’owe dostarczone wraz ze sprzętem (możliwe jest także pobranie oprogramowania ze strony producenta).

Wyświetlacz OLED pokaże treść zdefiniowaną przez użytkownika - to jedna z wielu opcji personalizacji w Rival 700.

Wyświetlacz OLED pokaże treść zdefiniowaną przez użytkownika - to jedna z wielu opcji personalizacji w Rival 700.

W rezultacie zobaczymy tam: statystyki, wybrany profil, ustawienia CPI, własne logo czy nawet animacje. System drgań powiadomi użytkownika o wydarzeniach w grze, np. odnowieniu umiejętności (cooldowny) czy innych istotnych alertach (np. niskim poziomie paska życia).

Jeśli chodzi o samą strukturę fizyczną myszki to, oprócz wspomnianego wcześniej sensora do prostej wymiany przygotowana jest górna część obudowy, kabel zasilający (w zestawie znajduje się metrowy przewód gumowy oraz dwumetrowy przewód pleciony) oraz doczepiana z tyłu gumowa plakietka (z wykorzystaniem drukarki 3D gracz może wydrukować analogiczną np. z własnym imieniem czy nickiem).

Co z wygodą?

Nie samymi funkcjami i fajerwerkami jednak gracz żyje. Weźmy teraz na tapetę sam kształt, wagę czy wielkość myszki. Jeśli chodzi o ciężar Rival 700 to myszka „daje się odczuć” w dłoni. Dociążona jest na tyle mocno, by zapewnić graczom stabilność i, co za tym idzie, precyzję ruchu. Urządzenie jest także wyprofilowane w taki sposób, by pasowało do dłoni – prawej. Co za tym idzie, osoby leworęczne raczej nie będą w stanie w sposób sensowny korzystać z tego gadżetu. Wróćmy jednak do osób praworęcznych – czy myszka będzie dla nich wygodna i dopasowana? Ciężko dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. W moim przypadku jest świetnie, jednak jest to kwestia na tyle indywidualna, a cena sprzętu na tyle wysoka, że bez wcześniejszych testów na żywo, nigdy do końca nie można być pewnym ostatecznego werdyktu.

Rival 700 w pełnej krasie.

Rival 700 w pełnej krasie.

Kolejna kwestia – programowalne przyciski. Jest ich aż i tylko 7. Teoretycznie liczba ta powinna wielu osobom wystarczyć, ale faktem jest, że na rynku dostępne są modele z porównywalnej półki cenowej, które mogą szczycić się dwucyfrową wartością tego parametru. W moim przypadku (głównie MMO) to trochę mało. Nawet biorąc pod uwagę fakt posiadania klawiatury dla graczy z rzędem dodatkowych, programowalnych klawiszy funkcyjnych. Po pewnym czasie brakuje funkcji jakie mogłyby być obsługiwane przez nasz czwarty czy piąty palec (po prawej stronie urządzenia, myszka nie ma bowiem ani jednego przycisku).

Reasumując: Rival 700 to w pełni profesjonalne urządzenie przeznaczone dla graczy. Jednak, każdy przy jej wyborze musi sam stwierdzić czy te drobne ograniczenia jakie posiada (liczba programowalnych przycisków oraz profil dla osób praworęcznych) będą dla niego istotne czy też nie. Jeśli nie, to przed Wami inwestycja w sprzęt solidny i przygotowany przez firmę, która zajmuje się właściwie tylko tym – projektowaniem rozwiązań dla graczy. Historia pokazuje, że już nie raz ze sporym powodzeniem. Zatem: miłego grania!

Specyfikacja

Cechy fizyczne:

 • Ergonomia: myszka dla osób praworęcznych
 • Liczba przycisków: 7
 • Żywotność: 30 milionów kliknięć
 • Waga: 135g
 • Wysokość: 124,85mm
 • Szerokość: 68,46mm
 • Głębokość: 41,97mm

Cechy techniczne

 • Sensor: optyczny
 • CPI: od 100 do 16,000
 • IPS: 300
 • Przyspieszenie: 50g
 • Czas reakcji: 1 ms


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących