RoFreeSBIE 1.3 - ciekawa modyfikacja FreeBSD

Ukazała się nowa wersja 1.3 dystrybucji RoFreeSBIE. Pojawiło się kilka nowości dotyczących inicjalizacji systemu oraz tworzenia kopii zapasowych.

RoFreeSBIE 1.3 - ciekawa modyfikacja FreeBSD

RoFreeSBIE

RoFreeSBIE (Romanian Free System Burned In Economy) to system w postaci LiveDVD bazujący na dystrybucji FreeBSD. Jest on przeznaczony do testowania kompatybilności sprzętowej gałęzi produktów FreeBSD oraz pełni funkcję narzędzia do zarządzania kopiami zapasowymi systemu. Zawiera bardzo wiele funkcjonalnych skryptów do konfiguracji oprogramowania firewall, aplikacji antywirusowych i narzędzi partycjonujących. Charakteryzuje się on również wysokim stopniem zabezpieczeń dzięki Clamav, F-Prot i rozbudowanej zaporze sieciowej. Ponadto do dyspozycji jest clone.sh, dzięki któremu można w prosty sposób tworzyć skompresowane obrazy partycji. Rzecz jasna, RoFreeSBIE posiada pełne wsparcie dla odczytu i zapisu systemu plików NTFS. Niestety dystrybucja nie posiada tłumaczenia w języku polskim.

Wydanie 1.3 systemu zawiera usprawnione skrypty inicjalizacji systemu oraz tworzenia kopii zapasowych, co przekłada się na szybsze działanie dystrybucji. Ciekawostką jest funkcja aktywacji sterowników nvidia w trybie Live (funkcja, której tak bardzo brakuje w innych tego typu produktach). Ulepszono również graficzny instalator systemu. Nowa wersja korzysta ze środowiska graficznego KDE 3.5.7 wraz z X.org 7.3.

Pobierz plik

Więcej informacji znajduje się na stronie projektu RoFreeSBIE.