Robaczywe gwiazdy - czyli hity wśród wirusów 2005

Firma Panda Software - producent oprogramowania antywirusowego - przygotowała ciekawe zestawienie najdziwniejszych zagrożeń z 2005 roku. Choć pochodzą one z zeszłego roku, nie należy zapominać, że stanowią nadal całkiem realne zagrożenie!

Pierwszym wirusem, który pojawił się w 2005 roku był Falstart - Downloader.AEE. Jego obecność wykryto jeszcze w czasie trwania zabaw noworocznych. Twórcy innego robaka o nazwie Casanova - Mydoom.AK wykorzystali motyw miłosny, ponieważ rozprzestrzeniał się on różnymi sposobami, wykorzystując nazwy plików i tytuły wiadomości związane z Walentynkami.

Miłośników anglojęzycznej stacji telewizyjnej CNN powinien zainteresować robak Crowt.A, określony przez Pandę jako Sfrustrowany reporter. Pomimo, że nie odniósł on spektakularnych sukcesów, to mógł spowodować "burzę informacyjną" - za pomocą poczty wysyłał nagłówki artykułów CNN. Czyżby był to wstęp do wojny medialnej?

Teraz coś dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach - Elitper.D blokował uruchamianie ponad 90 rodzajów aplikacji - m.in. Word, Excel i WinRAR. Przychodzicie do pracy a tutaj nic nie działa, nie można skończyć ostatniego rozdziału pracy magisterskiej. I jak się tu wytłumaczyć, że komputer nie chce współpracować?

Interesujesz się piłką nożną? Przyszłoroczne Finały Mistrzostw Świata stały się ofiarą okrutnego żartu - Sober.V oferował darmowe bilety na mecze w Niemczech. Niestety nigdy nie trafiały one do zainteresowanych fanów. Oszukani kibice będą musieli oglądać zawody przed telewizorem lub po raz kolejny zapłacić za wstęp na stadion.

Za najbardziej nieudolny szkodliwy program został uznany Banker.APM, który w założeniach miał wykradać poufne dane bankowe. Niestety (albo na szczęście!) z powodu licznych błędów okazał się raczej marnym złodziejem.

I na koniec jeszcze dwa przykłady wirusów, tym razem na konsolę PlayStation Portable - Format.A i Nintendo DS - trojany Tahen.A i Tahen.B Te złośliwe programy nie tylko irytowały graczy, ale mogły trwale uszkodzić sprzęt.

Zobacz też materiał Hellboy i supervxen - superwirusy przyszłości, w którym eksperci przytaczają najciekawsze i najgroźniejsze epidemie w Internecie.