Robaczywe walentynki

14 lutego już od lat jest jednym z ulubionych dni autorów wszelkiego rodzaju wirusów komputerowych - nie inaczej jest i w tym roku. Brytyjska firma Sophos poinformowała o odnotowaniu wzmożonej aktywności robaka W32/Dref-AB rozprzestrzeniającego się w postaci załącznika do e-maila mającego jakoby zawierać życzenia z okazji dnia św. Walentego.

Robak rozprzestrzenia się wyjątkowo agresywnie - przedstawiciele Sophos informują, że kopie W32/Dref-AB w ciągu minionych 12 godzin stanowiły ponad 76% wszystkich przechwyconych przez skanery firmy "insektów".

E-maile, w których ukrywa się robak zwykle zatytułowane są podobnie jak typowe wiadomości walentynkowe - czyli np. "Be My Valentine", "For My Valentine", "Happy Valentine's Day", czy "Your Love on Valentine's". Załącznik to takiej wiadomości to zwykle plik o nazwie postcard.exe lub greeting postcard - jego uruchomienie spowoduje zainstalowanie robaka w systemie Windows.

Po zainfekowaniu komputera W32/Dref-AB zaczyna masowo rozsyłać swoje kopie i próbuje pobrać dodatkowe komponenty (które umożliwiają przekształcenie komputera w część tzw. botnetu i wykorzystanie go np. do rozsyłania spamu).

Specjaliści zalecają internautom ostrożność w postępowaniu z wiadomości e-mail niepewnego pochodzenia. W przypadku zarażenia komputera przez W32/Dref-AB, użytkownik powinien sprawdzić system przy pomocy uaktualnionego prograu antywirusowego.