Robak obraża użytkownika

W Sieci pojawił się nowy robak pocztowy, który nie tylko infekuje systemy z rodziny Windows i wyłącza oprogramowanie antywirusowe, ale na dodatek... obraża użytkownika. Po uaktywnieniu się, Cisum.A odtwarza plik mp3, zawierający wyśpiewane radośnie oświadczenie "Jesteś idiotą".

Robak rozprzestrzenia się na dwa sposoby - w postaci załącznika do e-maila (pliku o nazwie Project.exe) lub kopiując się automatycznie na dysk udostępniony w sieci lokalnej.

Po uaktywnieniu się, Cisum.A kopiuje się do katalogu systemowego i modyfikuje Rejestr tak, by kopia robaka uruchamiana była przy każdym starcie systemu Windows. "Szkodnik" próbuje również wyłączyć oprogramowanie zabezpieczające - programy antywirusowe i firewalle. Kolejnym etapem działania jest rozsyłanie swoich kopii - robak wysyła e-maile na wszystkie znalezione na dysku adresy i próbuje kopiować się w sieci lokalnej.

Później zaczyna... obrażać użytkownika - wyświetla komunikat tekstowy "You are an idiot!" i zaczyna cyklicznie odtwarzać plik MP3 o tej samej treści (plik ów można pobrać np. ze strony firmy PandaSoftware).

Aby usunąć Cisum.A z systemu, należy uaktualnić program antywirusowy i przeprowadzić kompleksowe skanowanie. Jeśli aplikacja wykryje kopie "szkodnika", należy je skasować.


Zobacz również