Robak z pendrive'a ostrzega przed AIDS

Specjaliści z firmy Sophos odkryli nowego, nietypowego robaka, wykorzystującego do rozprzestrzeniania się... pendrive'y lub oraz dyskietki. Co ciekawe, LiarVB-A nie jest właściwie groźny dla systemu - po zainfekowaniu komputera robak wyświetla... informacje na temat AIDS.

Robak zwykle infekuje komputer kopiując się na jego dysk z nośnika flash lub dyskietki. LiarVB-A tworzy na dysku swoją kopię, modyfikuje Rejestr systemowy (tak, by jego kopia uruchamiana była przy każdym starcie Windows) i czeka, aż do komputera podłączony zostanie wymienny nośnik danych. Gdy to nastąpi, umieszcza na nim swoją kopię.

Oprócz rozprzestrzeniania się, robak wykonuje tylko jedno działanie - co pewien czas prezentuje użytkownikowi plik HTML, zawierający informacje o zespole nabytego niedoboru odporności (czyli chorobie zwanej potocznie AIDS). Oprócz tego LiarVB-A informuje użytkownika o tym, że... jest nieszkodliwy - wyświetla komunikat: "This file Doesn't make harmful change to your computer. This File is NOT DANGEROUS for your Computer and FlashDisk (USB) " (ten plik nie dokonuje żadnych szkodliwych zmian w twoim komputerze. Ten plik nie jest szkodliwy dla komputera i dysku flash).

"To coś nietypowego - dziś większość autorów wirusów tworzy je dla pieniędzy, zaś w tym przypadku robak jedynie informuje o chorobie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli LiarVB-A jest nieszkodliwy, to jego autor i tak łamie prawo, ponieważ nielegalne jest instalowanie czegokolwiek w systemie bez wiedzy i zgody użytkownika" - komentuje Graham Cluley, konsultant z Sophos.