Robaki trzymają się mocno

Robaki internetowe Code Red oraz Nimda wciąż infekują komputery. Zdaniem przedstawicieli firmy Arbor Networks, pierwszym z nich zarażonych jest wciąż ok. 18 tys. maszyn na całym świecie.

Code Red oraz Nimda, dwa robaki internetowe, które w ubiegłym roku przysporzyły użytkownikom komputerów mnóstwo kłopotów, wciąż infekują komputery. Zdaniem przedstawicieli firmy Arbor Networks, pierwszym z nich zarażonych jest wciąż ok. 18 tys. maszyn na całym świecie. Jako, że robak ten umożliwia wysyłanie informacji z zainfekowanego komputera, mogą one posłużyć np. do przeprowadzania ataków typu DoS (denial of service).

Niewiele mniej komputerów pozostaje zarażonych przez robaka Nimda. O ile jednak w tym przypadku liczba zainfekowanych maszyn od kilku miesięcy pozostaje na stałym poziomie, to w przypadku Code Red eksperci zauważyli wyraźny wzrost liczby infekcji (szczególnie w ciągu ostatniego miesiąca).

Nimda oraz Code Red atakują komputery, na których zainstalowane jest oprogramowanie serwerowe Microsoft ISS (Internet Information Services). Firma już kilka miesięcy temu udostępniła użytkownikom "łatkę", która uniemożliwiała rozprzestrzenianie się "insektów". Z raportu Arbor Networks wynika jednak, że nie wszyscy administratorzy ją zainstalowali.

Według danych Arbor Networks, jak do tej pory przez Code Red zarażonych zostało ok. 5 mln., zaś przez Nimdę - 1,7 mln komputerów na całym świecie.


Zobacz również