Robert Kubica i "jego" nowy superkomputer

Na oficjalnej stronie zespołu Renault F1, w którym jeździ Robert Kubica, znalazła się informacja o superkomputerze wykorzystywanym przez francuski team. Maszyna nosi nazwę Mistral i stosowana jest do przeprowadzania symulacji, pomocnych w rozwoju wyścigowego bolidu Renault.

Superkomputer Mistral
Mistral mieści się w brytyjskim Enstone, jednym z dwóch centrów zespołu Renault F1. Maszyna waży 10 ton, a oferowana przez nią wydajność obliczeniowa - 38 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę - wg Renault równa się mocy 4 tysięcy standardowych komputerów biurkowych.

Mistral mógłby np. w każdej sekundzie nagrywać pełną płytę DVD oraz przechowywać w swojej pamięci 14 mln plików muzycznych. Superkomputer jest jednak wykorzystywany do poważniejszych zadań, związanych z pracami nad optymalizacją samochodów wyścigowych R30 (to oznaczenie bolidów jakimi jeżdżą kierowcy Renault - Robert Kubica i Witalij Pietrow - w obecnym sezonie).

Zobacz również:

  • Netflix – premiery i nowości września 2021 roku [Aktualizacja]

Przydaje się zwłaszcza w symulacjach CFD (computational fluid dynamics). Dzięki Mistralowi inżynierowie teamu wyścigowego Kubicy mogą sprawdzić obieg różnych substancji w systemach bolidu, np. przepływ gazów spalinowych czy proces spalania paliwa.

Powierzchnia i kształt bolidu również poddawane są analizie, której celem jest ocena zdolności aerodynamicznych pojazdu. Jak czytamy na stronie renaultf1.com, superkomputer jest doskonałym uzupełnieniem typowego tunelu aerodynamicznego. Zależność ta działa zresztą w obie strony - sam tunel nie wystarczyłby inżynierom do sprawdzenia niektórych rozwiązań.

Poprzedni zespół jedynego Polaka w Formule 1, BMW Sauber, również korzystał z możliwości superkomputera. Była to maszyna o nazwie Albert, zbudowana przez głównego partnera technologicznego BMW - Intela - której ostatnia, trzecia generacja, została oddana do użytku pod koniec 2008 r.

Więcej informacji: Renault F1