Robo-notebook

Firma Evolution Robotics rozpoczęła we wtorek sprzedaż zestawu ER1, umożliwiającego łatwe przekształcenie komputera przenośnego w mobilnego, wyposażonego w kamerę robota.

ER1 to aluminiowa platforma, wyposażona w koła, kamerę, panel sterujący oraz odpowiednie oprogramowanie. Po umieszczeniu na niej notebooka i podłączeniu go, całość zmienia się w całkiem funkcjonalnego robota. Całość kosztuje od 599 do 699 USD.

Przedstawiciele Evolution Robotics zapowiedzieli jednocześnie wprowadzanie na rynek dodatkowych akcesoriów do zestawu - wśród nich znajdzie się m.in. wyposażone w chwytak ramię, które będzie mogło służyć np. do przenoszenia niewielkich przedmiotów (podczas prezentacji była to puszka piwa).

Wedle zapewnień Evolution Robotics, robot ma być całkiem inteligentny - po zaprezentowaniu mu np. pustej butelki po napoju, uda się do kuchni po kolejną. Będzie również potrafił przeprowadzać zaawansowane analizy oznacza to, że pokonując jakąś trasę będzie mógł (na podstawie obrazu z kamery) wybrać najszybszą wersję jej pokonania oraz ominąć ewentualne przeszkody.

Laptop, którego chcielibyśmy przekształcić w robota, musi dysponować do najmniej: procesorem Pentium III 800 MHz, 256 MB pamięci RAM oraz dwoma złączami USB.

http://www.evolution.com