RoboCORE: krakowski pomysł na upowszechnienie robotyki konsumenckiej

Na Kickstarterze ruszyła zbiórka pieniędzy na fantastyczny projekt RoboCORE. Dzięki niemu z robotyką będą mogły zapoznać się osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy oraz zasobnego portfela.

Na Kickstarterze ruszyła bardzo interesująca kampania krakowskiego start-upu technologicznego Husarion (absolwenci krakowskiej AGH). Ma ona na celu zebranie środków na rozpoczęcie produkcji modułu RoboCORE, czyli elektroniczno-programowej platformy internetowej mającej stanowić "serce robotów". Projekt skierowany jest entuzjastów i firm, zaś jego twórcy mają nadzieję, że zapewnienie możliwości tworzenia robotów bez specjalistycznej wiedzy oraz dużych środków finansowych przyczyni się do upowszechnienia robotyki konsumenckiej, która obecnie jest na tym samym etapie co rynek komputerów osobistych pod koniec lat 70. XX wieku.

"Bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. Robotyka konsumencka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościach" – mówi Dominik Nowak, CEO Husarion.

Zobacz również:

  • Heroes of Might & Magic 3 jako planszówka. Twórcy liczą na wsparcie fanów
  • 20 największych sukcesów crowdfundingu
RoboCORE: krakowski pomysł na upowszechnienie robotyki konsumenckiej

RoboCORE

RoboCORE to niewielkie urządzenie zamknięte w obudowie nieco przypominającej połowę serca. Jego twórcy podkreślają, że oferuje funkcje niedostępne w innych systemach robotyki (np. sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie, czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet) i pozwoli na zbudowanie prostego robota w niespełna godzinę za zaledwie 300 USD.

Elektronika + oprogramowanie

Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE skupia w sobie dwa pierwsze, więc nam pozostaje zaopatrzenie się w odpowiednią mechanikę. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że sprzęt jest w pełni kompatybilny z kontrolerami NXT i EV3 z LEGO Mindstorms.

Ile to kosztuje?

RoboCORE kosztuje podczas kampanii na Kickstarterze 89 dolarów. Dostępny będzie też w wersji mini, RoboCORE-mini, którą wyceniono na 59 dolarów. W sprzedaży detalicznej ceny wyniosą, odpowiednio, 119 USD i 85 USD.

Ile trzeba zebrać?

Twórcy projektu RoboCORE planują zebrać na Kickstarterze 50 tys. dolarów. Zbiórka potrwa jeszcze 27 dni.

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na Kickstarterze. Sądzę, że jest to fantastyczny projekt wart naszego wsparcia.