RoboCup - mundial robotów

Mało kto wie, że w cieniu odbywających się właśnie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, w Niemczech rozpocznie się jutro inna footballowa impreza - Robot World Cup. Bierze w nim udział 440 drużyn z 40 krajów - w skład każdej z nich wchodzą zarówno gracze wirtualni, jak i najróżniejsze roboty.

RoboCup - mundial robotów

Miroslav Klose z piłkarzem-robotem (psem Aibo firmy Sony)

W ramach imprezy, zwanej w skrócie RoboCup, mecze rozgrywane są w pięciu ligach - symulacyjnej, lidze robotów małych, średnich, dużych oraz humanoidalnych. Cel ich potyczek jest taki sam, jak w tradycyjnym footballu - aby wygrać, drużyna musi po prostu strzelić przeciwnikowi więcej bramek niż on jej.

Aktualny RoboCup (mistrzostwa potrwają od 14 czerwca do 9 lipca) to już 10. impreza z cyklu. Jej pomysłodawcami są naukowcy zajmujący się robotyką - ich zdaniem, organizowanie meczów robotów jest doskonałą okazją do sprawdzenia w praktyce ich pomysłów. Jak tłumaczy Japończyk Hiroaki Kitano (jeden z twórców RoboCup), mecz piłkarski w znakomity sposób symuluje pewne cechy środowiska, w którym muszą działać roboty projektowane np. do akcji ratunkowych w strefach katastrof. Na boisku (podobnie jak na terenie objętym kataklizmem) co chwilę drastycznie zmieniają się warunki, obiekty przemieszają się w szybkim tempie - a robot powinien sobie z tym wszystkim poradzić.

RoboCup - mundial robotów

Gracz-robot RoboCup

Organizatorzy mówią, że RoboCup w znacznej mierze przyczynił się do rozwoju robotyki połączonej z badaniami nad sztuczną inteligencją. Wcześniej roboty tworzone były głównie z myślą o pewnych stałych, zautomatyzowanych działaniach (np. w przemyśle) lub zdalnej kontroli - dopiero później, wraz z rozwojem imprezy, pojawiły się nowe pomysły na nauczenie robotów samodzielnego reagowania na zmieniające się warunki środowiskowe.

Co ciekawe, biorący udział w imprezie naukowcy podkreślają, że ich nadrzędnym celem jest stworzenie do roku 2050 zespołu 11 w pełni samodzielnych humanoidalnych robotów, który będzie w stanie wygrać mecz z ludźmi - i to nie przypadkowymi, ale mistrzami świata z tegoż roku.

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie RoboCup.