RoboRace czyli wyścigi samochodowe bez ludzi

Formuła E to wyścigi samochodowe, w których udział biorą tylko samochody elektryczne. A ponieważ rozwój autonomicznych wozów postępuje szybko, ogłoszono projekt RoboRace - wyścigów pojazdów bez udziału kierowców.

Zmagania RoboRace mają rozpocząć się w 2016 roku. W pierwszym sezonie wyścigów planowany jest udział 10 zespołów - każdy z dwoma specjalnymi bolidami o podobnej specyfikacji, jednak w gestii danego teamu pozostanie opracowanie algorytmów i SI odpowiedzialnej za kierowanie wozem. Każdy wyścig z serii ma trwać równą godzinę. RoboRace powstaje przy pomocy organizatorów Formuły E oraz firmy Kinetik, która ma odpowiadać za konstrukcję bolidów. Jak na razie są to tylko plany, jednak Denis Swierdłow, założycieli Kinetik, wierzy, że w projekt zaangażują się giganci IT pracujący nad autonomicznymi samochodami, jak Google, Apple i inni.

Wyścig Formuły E

Wyścig Formuły E

Jednym z celów wyścigów RoboRace ma być sprawdzanie aut bez kierowców w ekstremalnych warunkach - szacuje się, że na torze mają osiągać szybkość wynoszącą ok. 300 km/h. Dlatego też w wyścigach będą brać udział najlepsze i najszybsze wozy tego typu, w tym zmodyfikowane Audi 560 RS 7. Projekt ma także pomóc w rozwoju technologii odpowiedzialnych za tworzenie coraz lepszych i wydajniejszych napędów do autonomicznych pojazdów oraz algorytmów odpowiedzialnych za bezkolizyjną jazdę. Więcej informacji na temat pojazdów oraz samochodów, które wezmą udział w RoboRace, zostanie podanych w przyszłym roku.