Robot "Cheetah" ustanawia nowy rekord prędkości

Stworzony przez firmę Boston Dynamics Robot "Cheetah" potrafi biec z prędkością 29 kilometrów na godzinę. Ustanowił tym samym nowy rekord pokonując poprzedni o 8 km/h. Zobacz jak mechaniczny gepard "łyka" bieżnię zbliżając się do możliwości przeciętnego człowieka.

Robot "Cheetah" powstał w ramach programu Maximum Mobility and Manipulation (M3). Został zbudowany przez firmę Boston Dynamics, która otrzymała zlecenie od agencji DARPA, czyli Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Polecamy: NASA: humanoidalny robot obudził się na stacji kosmicznej

Konstruktorzy urządzenia starali się jak najwierniej odwzorować ruch najszybszego lądowego zwierzęcia, którym jest mogący się poruszać z prędkością dochodzącą do 120 km/g gepard. "Cheetah" oczywiście nie potrafi się poruszać z tak wielką prędkością. Osiągnął jednak na bieżni przełomowy wynik na poziomie 29 km/h, którym pobił o 8 km/h poprzedni rekord z 1989 roku.

Polecamy: Robot Qbo rozpoznaje się w lustrze

Twórcy robota mają nadzieję, że w przyszłości jego osiągi będą zbliżone do żywego pierwowzoru. Kolejny wielki test będzie jednak dotyczył umiejętności biegania w terenie i zostanie przeprowadzony pod koniec roku.

Człowiek na wyciągnięcie pazura

"Cheetah" nie tylko pobił poprzedni rekord, ale znacznie zbliżył się do fizycznych możliwości przeciętnego człowieka. Słowo "przeciętnego" jest tutaj jak najbardziej na miejscu, gdyż trzeba tutaj wyraźnie oddzielić tak fantastycznych biegaczy jak Usain Bolt, który potrafi biec z prędkością sięgającą 45 km/h.

Zapraszam do obejrzenia mechanicznego geparda w akcji:

Sposób poruszania się robota zrobił na mnie duże wrażenie. Ciekawe do jakich bojowych zadań może on zostać ewentualnie wykorzystany.