Robot E3 w sprzedaży od 2009 roku

Już w przyszłym roku na rynek konsumencki Stanów Zjednoczonych trafi zaawansowany robot E3, który z założenia ma spełniać funkcje rozrywkowe, naukowe oraz w razie potrzeby służyć jako domowy ochroniarz.

Podczas konferencji RoboDevelopment w Santa Clara (Stany Zjednoczone, Kalifornia) zaprezentowano nowoczesnego robota "E3", który został zaprojektowany w ten sposób by bawić, uczyć, a do tego chronić swoich klientów w domu.

Robot E3 pełni funkcje edukacyjne (potrafi uczyć angielskiego), rozrywkowe (odtwarza muzykę, reaguje na komendy głosowe, w tym takie komendy jak taniec czy ruch), a dzięki wbudowanej kamerze i odpowiednim sensorom może nawet przynieść właścicielowi piwo z lodówki. Jakby tego było mało, E3 częściowo spełnia również funkcje obronne - reaguje na sygnał SOS oraz można go zdalnie kontrolować i w ten sposób z daleka obserwować co dzieje się w domu. Warto podkreślić, że E3 cechuje się zaawansowanym systemem omijania przeszkód co znacznie podnosi jego atrakcyjność.

Robot został zbudowany na bazie Windows XP. Roboware, firma która go wyprodukowała, zapowiada, że może rozszerzyć możliwości E3 w zależności od potrzeb użytkowników. Gotowy produkt trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym roku. Jego cena oscylować będzie w okolicy 3 tysięcy dolarów.

Robot został wcześniej w tym roku zaprezentowany podczas targów w Korei. Dopiero teraz poznaliśmy jednak szczegóły projektu oraz datę wprowadzenia go do sprzedaży.

Film z Korei (maj 2008) poniżej: