Robot jeździ na rowerze... na jednym kole!

Robot swobodnie jeżdżący na rowerze nie powinien już szokować. W końcu produkt Murata Boy, który poruszał się na dwóch kółkach był prezentowany w mediach już dwa lata temu. Teraz firma Murata Manufacturing postanowiła dać kolejny popis. Podczas targów Ceatec Japan 2008 zaprezentowano robota, który potrafi jeździć rowerem, ale tylko na jednym kole.

Murata Manufacturing zaprezentowała na targach Ceatec Japan 2008 robota, który potrafi poruszać się rowerem wyposażonym w tylko jedno koło. Następca słynnego Murata Boy, Seiko, potrafi nie tylko utrzymywać równowagę, ale również płynnie poruszać się w przód i w tył.

Prezentacja w Japonii rozpoczęła się od ręcznego ustawienia robota w pozycji zbliżonej do balansu. Następnie osoba przeprowadzająca prezentację odsunęła się i dała Seiko chwilę na ustawienie pełnej równowagi. Potem było już tylko lepiej - robot poruszał się w przód i w tył reagując na ruchy inżyniera. Co ważne, Seiko cały czas balansował na jednym kole.

Widownia złożona z ponad 100 osób była zachwycona pokazem, choć jeden z konkurencyjnych inżynierów przyznał, że ciekawsze byłoby oglądanie robota poruszającego się również na zakrętach, nie tylko w linii prostej. Z mechanicznego punktu widzenia byłoby to znacznie bardziej wymagające dla robota.

Robot jest wyposażony w dwa żyroskopy. Jeden zapobiega upadkowi robota na boki, a drugi przeciwdziała jego przewróceniu się w przód bądź w tył. Czujnik ultradźwiękowy pomaga robotowi utrzymać odpowiednią odległość od obiektów, które znajdują się na jego drodze. Moduł bluetooth odpowiada zaś za komunikację. Całość wyposażona jest również w kamerę, która na transmituje obraz na żywo.

Robot ma podobną wysokość co prezentowany niegdyś Murata Boy. Jego waga wynosi około 5 kilogramów.

Seiko oraz Murata Boy zostały przygotowane głównie po to, by pomóc w prezentacji różnego rodzaju mniejszych części sprzedawanych przez firmę.

Seiko:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: