Robot-kałamarnica: wojskowy gumowy gadżet zmieniający kolor i temperaturę

Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się stworzyć interesującego miękkiego robota, który potrafi się kamuflować. Został on wykonany na bazie przezroczystego silikonu. Zobaczcie jak działa!

Spis treści

Wchodzący w skład programu Maximum Mobility and Manipulation (M3) projekt budowy tego tzw. miękkiego robota wspierany jest przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych oraz Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA). Wykonany on został na bazie przezroczystego silikonu, natomiast inspiracją dla jego twórców były takie stworzenia jak kałamarnice i ośmiornice.

Robot, który posiada cztery ramiona ułożone w kształt litery "X", korzysta z systemu mikrokanalików, za pomocą których transportowane jest sprężone powietrze oraz kolorowe płyny pozwalające mu na zmianę barwy i upodobnienie się do otoczenia. Co więcej, możliwa jest nawet zmiana jego temperatury.

Osiągi pełzającego szpiega prezentują się następująco:

- prędkość poruszania się z płynami sięga 40 metrów na godzinę

- prędkość bez płynów to maksymalnie 67 metrów na godzinę

- zmiana koloru trwa 30 sekund

Obecnie system sterowania oraz pompa tłocząca ciecz i powietrze znajdują się na zewnątrz robota komunikując się z nim za pośrednictwem wielu cienkich rurek. Oczywiście rozwiązanie to zmniejsza jego wagę, lecz może być bardzo kłopotliwe podczas wykonywania militarnych misji. W przyszłości więc naukowcy planują stworzyć wersję urządzenia pozbawioną tej "pępowiny".

Zapraszam do obejrzenia miękkiego robota w akcji:

Jakie zalety?

Podsumowując, gumowy robot faktycznie posiada kilka zalet, które mogą być bardzo pożądane podczas wojskowych działań. Jego gumowa budowa pozwala mu bowiem wpełznąć w miejsca niedostępne dla zwykłych robotów. Ponadto wspomniany kamuflaż oraz umiejętność zmiany temperatury powodują, że może on być bardzo trudny do wykrycia przez wroga.

Cena

Naukowcy mieli za zadanie nie tylko stworzyć tego typu urządzenie, ale jak najbardziej ograniczyć koszty jego produkcji. Wedle podanych przez nich informacji udało im się to osiągnąć. Obecnie koszt produkcji zaprezentowanego robota nie przekracza bowiem 100 USD, zaś w przyszłości ma być zmniejszony do zaledwie kilku dolarów (oczywiście suma ta nie będzie zawierała dodatkowych elementów takich jak czujniki, czy rejestratory).

Więcej informacji znajdziecie tutaj.