Robot odsłoni skrywane tajemnice piramid

Idąc śladami odkrywcy grobowca Tutanchamona Howarda Cartera i wybitnego badacza Wielkiej Piramidy, Johna Edgara, największą z piramid w Gizie obejrzy teraz wyspecjalizowany robot. Uniwersytet w Leeds podał w ubiegłym tygodniu, że robot będący częścią projektu Djedi, spróbuje dostać się w miejsca niedostępne wcześniej dla poszukiwaczy i maszyn. Robot ma pomóc w odkryciu tajnego pomieszczenia za ścianą korytarza wychodzącego z komory królowej.

Robot odsłoni skrywane tajemnice piramid

Co jeszcze kryje w sobie Wielka Piramida w Gizie? (źródło: Wikipedia, zdjęcie wykonał Alex Ibh)

By dotrzeć do tajemnic sprzed 4000 lat, robot-odkrywca wyposażony będzie w koła z nylonu i włókien węglowych, wiertarki i mini-robota, który może przedostać się przez przestrzenie o średnicy 0,7 cala. Badacze skorzystają też z kamery, która umożliwi rozejrzenie się po zakamarkach piramidy i ultradźwiękowej sondy do testowania jakości skał.

Robot jest efektem pracy naukowców z Leeds University w Anglii. Projekt, którym zajmują się od wielu miesięcy, udało się zrealizować dzięki wsparciu firm Dessault i Scoutek. Francuska grupa lotnicza udostępniła naukowców oprogramowanie 3D, a brytyjski producent robotów ułatwił budowę zaprojektowanych części.

Zobacz również:

Przeciwnie niż w komorze króla, której szyb prowadzi poza Wielką Piramidę, korytarze wychodzące z grobowca królowej kończą się ścianą, która kryje prawdopodobnie kolejne pomieszczenie. Naukowcy sądzą, że robot będzie mógł się tam dostać.

W rozmowie z TechNewsDail, menadżer misji i główny projektant, Shaun Whitehead powiedział: "Poprzednie roboty używały gąsienic, które zadrapały podłogi i sufity korytarzy, którymi się przemieszczały. My używamy miękkich, połączonych poduszek, którymi robot przyczepi się do ścian, jak wspinacz, który wędrują w górę wąskiego, wysokiego komina. Robot został zaprojektowany od podstaw po to, by uczynić jak najmniej szkód powierzchniom piramidy".

Robot odsłoni skrywane tajemnice piramid

Zdjęcie z końcówki XIX wieku. W tle: Wielka Piramida Gizeh.

To trzecia próba zbadania korytarza w grobowcu królowej. Pierwszy robot posłany w to miejsce zatrzymał się na kamieniu blokującym wejście do tunelu. Drugi, lepiej wyposażony, odkrył kolejne drzwi poza tymi pierwszymi. Z doświadczeniem poprzednich wypraw, mikro-robotem i specjalistycznym wiertłem, naukowcy z Leeds chcą teraz dotrzeć do rozwiązania starożytnej zagadki.

Wielka Piramida w Gizie jest jedynym ocalałym spośród 7 cudów świata. Niektórzy naukowcy twierdzą, że piramida skrywa w sobie niesamowitą wiedzę jej budowniczych. Przyjmując, że budujący piramidę korzystali w wymiarach z łokcia egipskiego, zakładają oni między innymi, że długość każdego boku podstawy wynosi 365,24 łokcia (co jest równe z przeciętną długością roku astronomicznego), a obwód podstawy dzielony przez dwukrotną wartość wysokości daje liczbę 3,14... - czyli pi, którą według historyków odkryli dopiero Grecy. Główny nurt badaczy piramid sceptycznie odnosi się do tych doniesień.