Robot sterowany myślami

Koncern Honda Motor do spółki z instytutem Advanced Telecommunications Research oraz firmą Shimadzu zaprezentowały udoskonaloną wersję systemu umożliwiającego sterowanie poczynaniami robota za pośrednictwem myśli.

Prace nad interfejsem BMI - "brain machine interface" - zostały przez Hondę i ATR podjęte w 2005 r. Rok później naukowcy tych ośrodków zaprezentowali robota sterowanego dzięki skanerowi aktywności ludzkiego mózgu. Funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy (fMRI) pozwolił na odpowiednie konfigurowanie siłowników robota wyłącznie przy pomocy woli (por. artykuł: Ręka na tranzystorach, skaner obok mózgu).

Najnowsza wersja systemu mierzy elektryczną aktywność mózgu w oparciu o elektroencefalograf; wykorzystuje też technologię spektroskopii w bliskiej podczerwieni do pomiaru przepływu krwi w tym organie. Otrzymane w ten sposób dane są następnie interpretowane i konwertowane do postaci komend. Proces analizy informacji funkcjonuje w oparciu o metodę statystycznego przetwarzania informacji.

Robot sterowany myślami

Oficjalnej prezentacji systemu nie było - Honda udostępniła natomiast film dokumentujący eksperyment. Uczestnik pokazu nosi na głowie półkolisty skaner, śledzący aktywność mózgu. Pokazywane są mu cztery karty z różnymi obrazami - prawej i lewej dłoni, stopy i języka. Mężczyzna ma za zadanie zwizualizować widoczny na danej karcie obraz, nie wykonując przy tym żadnego fizycznego ruchu. Z systemem kontrolnym połączony jest robot Asimo - na filmie zaobserwować można, jak podnosi prawą rękę w reakcji na okazanie ludzkiemu kontrolerowi odpowiedniego obrazu.

Zobacz film:

Naukowcy sugerują, że dzięki prowadzonym przez nich eksperymentom w przyszłości możliwe będzie np. wydawanie myślowych komend pojazdom, by otwierały drzwi, gdy zbliża się kierowca bądź sterowanie klimatyzacją w budynkach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: