Robot sterowany ruchem dłoni

Japońscy naukowcy zapreentowali ramię robota, którym steruje się poprzez ruch własnej ręki. Robot odczytuje gesty i wykonuje je wraz z człowiekiem. Wynalazcy spodziewają się, że zostanie wykorzystany w interfejsach 3D oraz pracy zdalnej.

Robot został zaprezentowany na 3D Expo. Jest dziełem Laboratorium prof. Kyoshi Hoshino z Uniwersytetu Tsukaba. Mechaniczne ramie funkcjonuje dzięki systemowi dwóch kamer przesyłających dane w czasie rzeczywistym.

System używa dwóch kamer do rozpoznawania ruchów ludzkiej dłoni i ramienia oraz tego, jaki kształt przyjmują - powiedział Hoshino - Na podstawie tych wyników, wysyłany jest sygnał do robota i wykonuje on te same ruchy co człowiek. Prawie nie ma opóźnienia czasowego, a ruchy są bardzo dokładne.

Zobacz również:

  • Czy niedługo zamówimy kebab, który zostanie dostarczony przez sympatycznego robota?
  • Oto najbardziej realistyczny robot humanoidalny [Zobacz film]

Stworzono bazę danych zawierającą różne rodzaje ludzkich dłoni, które - jak się okazało - bardzo się od siebie różnią. Dzięki tej bazie i opracowanej technologii robot dopasuje się do dłoni, która akurat znajduje się przed nim.

Hoshino mówi, że większość systemów rozpoznających gesty wykrywa pozycję, orientację i ruch rąk. Ten jednak wykrywa i rozpoznaje kształt, jaki przyjmuje dłoń. System określa kształt palca 100 razy na sekundę. Naukowcy chcą zwiększyć precyzję rozpoznawania palców, tak by technologia mogła być wykorzystana w przyszłych interfejsach 3D.

Gdy interfejs 3D zastąpi obecnie popularne dotykowe interfejsy 2D, dzięki tej technologii, możliwe będzie korzystanie z urządzeń z pomocą zwykłych gestów, podczas swoich codziennych czynności. Podobnie będzie można używać robotów, by przy ich pomocy zdalnie wykonywać różne czyności.