Roboty coraz bardziej wszechstronne

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że co jakiś czas japońscy inżynierowie prezentują roboty, które mają służyć pomocą lub wyręczać ludzi w codziennych zadaniach. Po tańczącym robocie i takim, który miał nam pomagać w pracach domowych, przyszła pora na kolejny typ robota. Tym razem Japończycy zaprezentowali maszynę, która zagrała jedną z głównych ról w przedstawieniu teatralnym.

Premiera przedstawienia, która miała miejsce na Uniwersytecie w Osace, była pierwszym pokazem sztuki teatralnej, w której obok ludzi wziął udział robot. Został on specjalnie zaprogramowany tak, aby wypowiadać odpowiednie kwestie w odpowiednim czasie, a także poruszać się wraz z aktorami po scenie.

Sztuka, której tytuł brzmiał "Ja, robotnik", była osadzona w niedalekiej przyszłości, a jej treścią były relacje zachodzące pomiędzy człowiekiem a technologią. Głównymi bohaterami przedstawienia było młode małżeństwo, które posiadało dwa roboty mające pomagać im w pracach domowych. Jednak jeden z nich stracił motywację do takiej pracy. Narzekał na konieczność wykonywania nudnych i poniżających prac, czego efektem była rozmowa o ich roli w życiu człowieka.

Całe przedstawienie trwało 20 minut, jednak do 2010 roku jego długość ma być podobna do tradycyjnych sztuk teatralnych.

Robot, mający wysokość jednego metra, został wyprodukowany przez firmę Mitsubishi. Prace nad oprogramowaniem trwały ponad dwa miesiące i zostały wykonane przez Uniwersytet w Osace.