Roboty pomagają przy zakupach niewidomym

Amerykańscy naukowcy stworzyli robota, którego zadaniem jest pomoc osobom niewidomym przy robieniu zakupów i poruszaniu się po dużych budynkach. Maszyna ta używaja technologii RFID do odnajdowania towarów na półkach sklepowych oraz laserowego pomiaru odległości w celu omijania przeszkód na drodze.

Robot został opracowany na Stanowym Uniwersytecie Utah przez zespół profesora Vladimira Klyukina. Obecnie rozpoczęły się testy urządzeń w realnych warunkach, czyli w sklepach. Póki co, niektóre produkty w testowym sklepie zostały opatrzone etykietkami radiowymi (RFID = Radio Frequency Identification) w celu umożliwienia ich identyfiakcji przez robota. Następnym etapem ma być takie samo skategoryzowanie półek z określonymi grupami towarów oraz wyposażenie 'elektronicznego pomocnika' w czytnik kodów kreskowych, aby był w stanie rozpoznać każdy produkt w sklepie.

Robot stworzony przez zespół profesora Vladimira Klyukina

Robot stworzony przez zespół profesora Vladimira Klyukina

Robot został dobrze przyjęty przez testerów, jednak od razu zwrócili oni uwagę na kilka mankamentów, które zespół profesora Vladimira Klyukina będzie starał się systematycznie usuwać. Obecnie urządzenie ma zostać wyposażone w moduł syntezy mowy i ulepszony system poruszania się. Twórca robota jest w trakcie rozmów z sieciami supermarketów, które były by zainteresowane testowaniem robota przez dłuższy czas w trudniejszych warunkach.

Cena prototypu to około 15 tysięcy USD, jednak profesor twierdzi, że przy normalnej produkcji można ją obniżyć do jednej trzeciej tej sumy.


Zobacz również