Roboty pozbawią nas pracy już za kilka lat - oto ciemna strona rozwoju technologii

Komputery i roboty mogą zastąpić ludzi w wykonywaniu tak wielu zawodów, że niedługo wpłynie to dramatycznie na światową ekonomię i wzrost bezrobocia - prognozują analitycy i naukowcy z amerykańskiego MIT. Zmiany już się rozpoczęły...

Roboty

Ostatnio pisałem, że Skynet w realu jest bliski, a komputer IBM dorówna człowiekowi już w 2019 r. Teraz okazuje się, że również roboty szybko mogą nas zastąpić.

MIT - inwazja robotów już się zaczęła

Podczas sympozjum naukowego w słynnym Massachusetts Institute of Technology, Andrew McAfee zwrócił uwagę, że samochody Google bez kierowcy już krążą po ulicach, a wojsko masowo używa robotów takich jak drony.

Zobacz również:

  • Na co zwracają uwagę seniorzy szukający pracy w IT?

- To, co obserwujemy to fakt, że nasi cyfrowy bracia nie tylko nam dorównują, ale są od nas w wielu przypadkach lepsi - powiedział Andrew McAfee, ekonomista MIT i współautor książki pt. Race Against the Machine.

Roboty pozbawią nas pracy?

Już niedługo roboty i komputery będą wykonywać wiele zadań, które obecnie wykonują ludzie. Oczywiście roboty nie zostaną menadżerami, ale zastąpią np. ludzi w call center i oraz analityków finansowych, a także wiele innych prac, za które dzisiaj płaci się ludziom. McAfee powiedział, że zmiany w zatrudnieniu będą następować bardzo szybko. Za 10 lat, dzwoniąc do call center będziemy rozmawiać z robotem.

Które zawody są niezagrożone rozwojem technologii?

Kto może spać spokojnie? Według Davida Autora, ekonomisty z MIT, ludzie wykonujący niskopłatne zawody - np. kelnerzy czy fryzjerzy - mogą spać spokojnie. Ciężko będzie robotom wykonywać te zadania. Również bezpiecznie spać mogą wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Roboty najwięcej zmienią w zawodach, wymagających średniego poziomu kwalifikacji np. roboty mogą zastąpić urzędników.

- Nie zrozumcie mnie źle. Technologia nakręca ekonomię. Sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni. Problem polega na tym, że nie ma gwarancji, iż technologia wpłynie na wszystkie sektory jednakowo - powiedział McAfee.

Komu zagrażają maszyny?

Z tego wynika, ze może być tylko gorzej. Jaka będzie przyszłość? A Wy jak myślicie? Czy boicie się, że roboty pozbawią Was niedługo pracy? Który zawód jest najbardziej narażony?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: