Roboty też mogą mieć uczucia

Brytyjscy naukowcy poinformowali o powstaniu robota, który... potrafi "odczuwać" emocje. Na projekt Feelix Growing wydano 1,86 miliona funtów. W stworzeniu maszyny brali udział eksperci od robotyki, psychologii i neurologii z całego świata. Ich celem było stworzenie robota, który byłby w stanie zaangażować się emocjonalnie w relacje z człowiekiem.

Uczeni zapewniają, że zbudowane przez nich urządzenie potrafi nawiązać z człowiekiem taki kontakt, jaki nawiązuje dziecko z dorosłym, któremu ufa.

Robot posługuje się wzrokiem, słuchem, dotykiem i osądem, pozwalającym mu ocenić dystans emocjonalny z człowiekiem. Potrafi rozpoznać nasz język ciała i reagować na nasze stany emocjonalne, takie jak złość, strach i szczęście.

Doktor Lola Canamero, koordynator programu Feelix, zauważa, że jeśli pewnego dnia roboty mają naprawdę żyć obok ludzi, to muszą posiadać zdolność rozwoju społecznego i emocjonalnego. Poinformowała ona, że roboty, które będą budowane w ramach projektu, będą wykorzystywane jako platforma testowa dla nowej generacji maszyn. Niektóre z nich zostaną wyposażone w sztuczną głowę i twarz zdolną do wyrażania emocji.