Roboty w domu, w armii i w oceanach

Fanfary i przecięcie wstęgi towarzyszyło otwarciu przez robota nowego centrum badawczego. Na powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych znajdą się m.in. laboratoria techniczne i ścieżka testowa dla robotów.

Większość ludzi zna jedynie roboty domowe tej założonej w 1990 roku firmy iRobot. Była to np. Rumba, która zajmowała się odkurzaniem. Ponad 3 miliony robotów domowych znalazło nabywców na całym świecie ale nie wszystkie roboty firmy adresowane są do domu. Na wielkim otwarciu zaprezentowano robota Seaglider, którego zaprojektowano aby mógł całymi miesiącami prowadzić badania podwodne. Naukowcy właśnie wykupili licencję na niego od Uniwersytetu Waszyngtońskiego z zamiarem skierowania go do monitoringu oceanicznego klimatu.

Firma stara się znaleźć sposoby by ułatwić wykonywanie trudnych, brudnych i niebezpiecznych zadań. O ile odkurzanie mieszkania nie jest niebezpieczne, o tyle rozbrajanie przydrożnych bomb na pewno tak można określić. Producent posiada osobny wydział poświęcony robotom taktycznym jak PackBot.

Posiada on kilka kamer i kontrolowany jest urządzeniem przypominającym kontroler gier. W plecaku operatora znajdują się nadajniki i baterie. Obraz z kamer wyświetlany jest na ekranie umieszczonym w okularach.

Około 15 tysięcy takich PackBotów służy obecnie na całym świecie. Głównie na misjach Iraku i Afganistanie.

Więcej w materiale wideo.

Zobacz także inny film o robotach dla wojska