Roboty wychodzą z cienia
-
- Maciej Zdanowicz,
- 05.01.2007
LEGO MINDSTORMS NXT, kolejna generacja zestawu do budowy robotów, to dla jednych naprawdę przydatne narzędzie do projektowania i testowania algorytmów sterujących pracą urządzeń mechanicznych, a dla innych rewelacyjna zabawka o wielkim potencjale edukacyjnym.
LEGO MINDSTORMS NXT, kolejna generacja zestawu do budowy robotów, to dla jednych naprawdę przydatne narzędzie do projektowania i testowania algorytmów sterujących pracą urządzeń mechanicznych, a dla innych rewelacyjna zabawka o wielkim potencjale edukacyjnym.
Klocki lego i komputery mają więcej wspólnego, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Już w 1985 roku domowy komputer Commodore Vic 20 z zaledwie 5 KB pamięci RAM oraz słynny Commodore 64 (z 64 KB pamięci RAM) mogły sterować prostymi konstrukcjami zbudowanymi z klocków LEGO Technic.
Pierwsze kroki

Autonomiczne roboty

Głównym elementem RIS był (i jest nadal) programowalny mikrokomputer RCX z trzema wyjściami, sterującymi silnikami i trzema wejściami do podłączenia czujników dotyku lub natężenia światła. W RIS 2.0 komunikacja mikrokomputera RCX z komputerem PC odbywa się bezprzewodowo w podczerwieni (do komputera podłącza się przez USB wieżę nadawczo-odbiorczą). Programy wykonywane przez roboty tworzy się w specjalnym środowisku RCX CODE, w którym instrukcje sterujące reprezentowane są graficznie w formie diagramów, a samo programowanie odbywa się metodą przeciągania.
Wzrost popularności
Robotics Invention System 2.0 zaspokaja potrzeby różnych grup odbiorców. Jest wykorzystywany zarówno przez hobbystów, w edukacji, jak i na uczelniach (w Polsce w większości politechnik i uczelni technicznych). Doczekał się także wielu alternatywnych języków programowania, kompilatorów i środowisk programistycznych. Przygotowano również kontrolkę ActiveX, która umożliwia programowanie robotów w powszechnie znanych językach wysokiego poziomu, takich jak Microsoft Visual Basic czy Borland Delphi.
Następne pokolenie

W środowisku LEGO MINDSTORMS NXT znajdziemy też narzędzia do kalibracji czujników, aktualizacji oprogramowania firmware NXT oraz instrukcje zarówno do budowy robotów, jak i przygotowywania programów sterujących.
Nawet pobieżne przejrzenie specyfikacji urządzenia pozwala szybko się zorientować, jak ważne zmiany wprowadzono w NXT. Zamiast trzech prostych silników NXT obsługuje trzy serwonapędy (silniki z wbudowanymi czujnikami obrotów), które umożliwiają kontrolowanie obrotów z dokładnością do jednego stopnia (w późniejszych wersjach RIS można było wykorzystać dodatkowy zewnętrzny licznik obrotów podłączany w miejsce czujników). Cztery gniazda wejściowe umożliwiają podłączenie, oprócz znanych z RIS 2.0 czujników natężenia światła i dotyku, dodatkowych czujników odległości (ultradźwiękowych) oraz natężenia dźwięku. Czujnik natężenia światła rozpoznaje kolory w skali szarości, a ultradźwiękowy mierzy odległości od 0 do 2,5 m z dokładnością do 3 cm. To wszystko w standardzie. W internetowym sklepie LEGO jest już dostępny nowy, dodatkowy czujnik, który mierzy pole magnetyczne Ziemi i pozwala wyznaczyć robotowi kierunek ruchu!
