Roboty z klocków - następna generacja

Osiem lat po stworzeniu przez firmę LEGO systemu Mindstorms - zestawu służącego do budowania inteligentnych robotów - do domów przyszłych inżynierów i pasjonatów techniki trafi kolejna, udoskonalona wersja tego produktu - LEGO Mindstorms NXT. Na podstawie doświadczeń zebranych przy pracach nad poprzednią wersją, firma stworzyła całkiem nowy zestaw, dużo łatwiejszy w programowaniu i oferujący znacznie większe możliwości.

Roboty z klocków - następna generacja

Sercem nowego systemu jest programowalna za pomocą komputera PC lub Mac "kostka" (ang. brick) NXT wyposażona w 32-bitowy procesor oraz cztery porty wejścia i trzy wyjścia służące do komunikacji z sensorami oraz innymi urządzeniami, wyświetlacz LCD, cztery przyciski do sterowania funkcjami robota oraz głośniczek. Jedną z nowości jest wykorzystaniem technologii Bluetooth, która umożliwia nie tylko bezprzewodowe programowania "serca" robota, ale także sterowanie nim za pomocą telefonu komórkowego, czy PDA. Oczywiście, można też podłączyć NXT do komputera za pomocą kabla USB.

Nowy zestaw wyposażony jest w ulepszony sensor dotyku, czujnik światła, potrafiący rozpoznawać różne kolory oraz natężenie światła, a także czujnik dźwięku, umożliwiający robotom reagowanie na komendy głosowe i rozpoznawanie dźwięków oraz "oczy robota" (czujnik ultradźwiękowy) - umożliwiający pomiar odległości, ruchu oraz rozpoznawanie obiektów. Oprócz tego zestaw będzie wyposażony w trzy precyzyjne silniki do poruszania robotem.

Do programowania robotów LEGO poprzedniej generacji używany był specjalnie do tego celu stworzony język RCX-code, który niestety miał sporo wad. Przede wszystkim nie był on zbyt przyjazny dla niedoświadczonego użytkownika (choć z punktu widzenia programisty trudno go nazwać skomplikowanym).

Roboty z klocków - następna generacja

"Stare" zestawy były sprzedawane z dwoma wersjami oprogramowania - jedną dla zwykłych użytkowników (łatwe w obsłudze wizualne środowisko - jednak nie oferująca zaawansowanych funkcji) oraz wersją edukacyjną ze środowiskiem RoboLAB, dającym więcej możliwości i bazującym na oprogramowaniu LabVIEW firmy National Instruments. Oprócz tego powstało kilka innych alternatyw oferujących jeszcze bardziej zaawansowane możliwości programowania, takie jak NQC, czy LeJOS.

Zestawy Mindstorms NXT będą oferowały całkiem nowe środowisko do programowania, tak jak RoboLAB bazujące na najnowszej wersji LabVIEW i będące znacznym rozwinięciem poprzednich wersji zarówno RCX-code, jak i RoboLAB. Środowisko będzie oferowało funkcję "szybkiego startu" pozwalającą nowym użytkownikom na zapoznanie się z arkanami programowania Mindstorms NXT.

Jeżeli ktoś nie może doczekać się oficjalnej premiery, która jest zaplanowana na sierpień, może już dziś przystąpić do programu dla deweloperów. Spośród nadesłanych zgłoszeń firma wybierze sto osób, które cztery miesiące wcześniej otrzymają zestawy Mindstorms NXT i to po promocyjnej cenie. W ten sposób LEGO chce poznać opinie użytkowników jeszcze przed oficjalną premierą, aby wyeliminować ewentualne niedociągnięcia i wady.

Oficjalna strona LEGO Mindstorms

Blog o NXT

Artykuł o LEGO Mindstorms w serwsie Wired