Rochard - przygody z grawitacją [recenzja]

Rochard to dość ciekawa pozycja, która ukazała się w wydawanej przez Techland serii DOBRA GRA. Mamy tu połączenie platformówki z grą logiczną, gdzie ważną rolę pełni grawitacja.

Akcja zabawy ma miejsce w niedalekiej przyszłości, kiedy to ludzkość odkryła pewien występujący na asteroidach minerał, umożliwiający szybkie podróże kosmiczne. Nasz bohater - tytułowy John Rochard - jest górnikiem pracującym na jednej z asteroid w Układzie Słonecznym. Niespodziewanie zostaje na niej odkryte coś, co przypomina ruiny starożytnych budowli, jednak na skutek silnego wstrząsu część kopalni zapada się. Jakby było mało nieszczęść, platformę atakują piraci. Oczywiście nikt nie wie, o co im chodzi, tym bardziej, że wkrótce dołącza do nich... policja.

Rochard

Rochard

Rochard to gra 2D, w której musimy przemierzać kolejne lokacje (jak szyby kopalni, hangary, itp.), mądrze wykorzystując przy tym pistolet grawitacyjny. Może on służyć zarówno za broń, którą eliminujemy przeciwników - są nimi nie tylko piraci, ale i zbuntowane roboty oraz mechanizmy obronne - jak też i do podnoszenia ciężkich skrzyń. Nasz podopieczny może także w dowolnej chwili zmniejszyć grawitację, co pozwala wykonywać mu wyższe skoki, opadać bezboleśnie z dużych wysokości czy też podnosić bardzo ciężkie ładunki. W rozgrywce bardzo dobrze oddano fizykę oraz interakcję z otoczeniem - przykładowo możemy cisnąć skrzynką w pirata, co zwali go z nóg i ogłuszy. A jeśli skrzynka poleci dalej, może spaść na niższy poziom, na głowę kolejnego.

Elementy logiczne są w zdecydowanej mniejszości w stosunku do zadań stricte zręcznościowych, jednak bez używania szarych komórek się nie obejdzie - tym bardziej, jeśli chcemy skompletować wszystkie "znajdźki", które są oczywiście poumieszczane w trudno dostępnych miejscach. Poniżej mój filmik z rozgrywki.

Warto dodać, że Rochard wymaga posiadania konta na platformie Steam. Pozwala to na bieżąco śledzić osiągnięcia, a także porównywać swoje wyniki z innymi graczami. Pozycję tą mogę polecić miłośnikom zręcznościówek lubiących od czasu do czasu pomyśleć. Tym bardziej, że cena gry jest niewielka, więc warto poświęcić jej nieco czasu. Zdradzę też, że zakończenie zapowiada kontynuację przygód Johna!

PLUSY:

+ gameplay

+ pomysłowe wykorzystanie grawitacji

+ różnorodność lokacji

+ sporo znajdziek oraz osiągnięć

MINUSY:

- konieczność posiadania konta na Steam

Ocena końcowa: 4/6

Wydawca: Recoil Games

Wydawca PL: Techland

Producent: Recoil Games

UWAGA: aktywacja gry wymaga posiadania konta na Steam

Wymagania systemowe

  • OS:Windows XP, Vista, 7
  • Procesor 3 GHz
  • 1 GB RAM (XP), 2 GB RAM (Vista/7)
  • karta graf. 256 MB
  • DirectX:9.0
  • wersja językowa: angielska z polskimi napisami


Zobacz również