Rock Band i Guitar Hero sposobem na piractwo?

Firma Nielsen SoundScan opublikowała dane, które wskazują, że gracze posiadający takie gry jak Rock Band czy Guitar Hero znacznie częściej kupują oryginalne utwory muzyczne w Internecie. Czy gry komputerowe mogą być lekarstwem na piractwo w branży muzycznej?

Okazuje się, że gry komputerowe mogą być dobrym sposobem na piractwo w branży muzycznej. Dzięki takim tytułom jak Rock Band czy Guitar Hero młodzi użytkownicy komputera zachęcani są do zakupu oryginalnych utworów w Internecie. Wymienione produkcje pozwalają zagrać dany kawałek na specjalnej gitarze lub klawiaturze. Repertuar dostępnych piosenek jest jednak ograniczony i użytkownicy muszą dokupywać hity na oficjalnych serwisach wykonawców. Oczywiście legalnie.

Rock Band i Guitar Hero sposobem na piractwo?

Z raportu Nielsen SoundScan wynika, że gry takie jak Rock Band czy Guitar Hero wyraźnie zwiększają sprzedaż legalnych utworów Internecie. Firma podaje przykład najnowszego hitu Metallici. Po tym jak kawałek znalazł się w Rock Band, jego sprzedaż wzrosła aż o 40%.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja dokończyła Dziesiątą Symfonię Beethovena

Jeszcze ciekawiej prezentują się dane opublikowane przez MTV oraz Activision. Firmy podały ostatnio, że do gry Rock Band zostało już zakupionych 2,5 miliona utworów. Guitar Hero III może pochwalić się jeszcze lepszymi wynikami - tytuł skłonił graczy do zakupu ponad 5 milionów piosenek.

Van Toffler, szef jednego z oddziałów MTV, zauważył, że powstaje pewien paradoks. Stwierdził on m.in. że ludzie nie chcą kupować płyt po 20 dolarów za sztukę, jednak nie szkoda im zapłacić 50 dolarów za grę. Gdy już to zrobią, cena jednego czy dwóch dolarów za utwór nie wydaje się wysoka. Stąd ogromna popularność tego typu sprzedaży.