Rockchip partnerem Google przy projekcie ARA. Zajmie się produkcją układów SoC

Google nie zaprzestaje prac nad projektem ARA, czyli modularnym smartfonem. Gigant z Mountain View pozyskał właśnie kluczowego partnera, który ma zająć się produkcją układów system-on-chip. Firmą, która zajmie się produkcją takich specjalnych procesorów będzie Rockchip.

Modularny smartfon to projekt Google, na który ostrzą sobie zęby użytkownicy z całego świata. Zakłada on stworzenie smartfona, w którym będzie można wymieniać poszczególne moduły w zależności od potrzeb i możliwości. Dzięki temu smartfon powstały w wyniku projektu Ara będzie można rozbudowywać podobnie jak ma to miejsce w przypadku komputerów stacjonarnych.

Powstały już zresztą pierwsze urządzenia opracowane w ramach projektu Ara, ale borykają się one z problemami wieku dziecięcego. Google nie daje jednak za wygraną i nadal pracuje nad tym ambitnym projektem. Jedną z najważniejszych wiadomości w ostatnim czasie dla tego projektu jest fakt, że gigant z Mountain View pozyskał partnera, który zajmie się produkcją procesorów.

Rockchip partnerem Google przy projekcie ARA. Zajmie się produkcją układów SoC

Zadaniem firmy Rockchip, która do tej pory zajmowała się głównie produkcją budżetowych układów system-on-chip (SoC) do tańszych urządzeń, będzie zbudowanie nowoczesnego układu na specjalne zamówienie Google. Ma on pracować możliwie niezależnie od innych komponentów, co pozwoli na dokładanie i odejmowanie pozostałych modułów w zależności od potrzeb użytkownika.

Pierwszy prototyp smartfona trzeciej generacji wykonanego w ramach projektu Ara o nazwie kodowej Spiral, który będzie wyposażony w ten nowy procesor Rockchip UniPro, ma pojawić się już początku 2015 roku. Twórcy projektu przypominają jednak, że do zakończenia prac i wprowadzenia urządzenia na komercyjny rynek jeszcze bardzo długa droga.

źródło: 9to5google.com