Rockchip partnerem Google przy projekcie ARA. Zajmie się produkcją układów SoC

Google nie zaprzestaje prac nad projektem ARA, czyli modularnym smartfonem. Gigant z Mountain View pozyskał właśnie kluczowego partnera, który ma zająć się produkcją układów system-on-chip. Firmą, która zajmie się produkcją takich specjalnych procesorów będzie Rockchip.

Modularny smartfon to projekt Google, na który ostrzą sobie zęby użytkownicy z całego świata. Zakłada on stworzenie smartfona, w którym będzie można wymieniać poszczególne moduły w zależności od potrzeb i możliwości. Dzięki temu smartfon powstały w wyniku projektu Ara będzie można rozbudowywać podobnie jak ma to miejsce w przypadku komputerów stacjonarnych.

Powstały już zresztą pierwsze urządzenia opracowane w ramach projektu Ara, ale borykają się one z problemami wieku dziecięcego. Google nie daje jednak za wygraną i nadal pracuje nad tym ambitnym projektem. Jedną z najważniejszych wiadomości w ostatnim czasie dla tego projektu jest fakt, że gigant z Mountain View pozyskał partnera, który zajmie się produkcją procesorów.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [18.10.2021]
Rockchip partnerem Google przy projekcie ARA. Zajmie się produkcją układów SoC

Zadaniem firmy Rockchip, która do tej pory zajmowała się głównie produkcją budżetowych układów system-on-chip (SoC) do tańszych urządzeń, będzie zbudowanie nowoczesnego układu na specjalne zamówienie Google. Ma on pracować możliwie niezależnie od innych komponentów, co pozwoli na dokładanie i odejmowanie pozostałych modułów w zależności od potrzeb użytkownika.

Pierwszy prototyp smartfona trzeciej generacji wykonanego w ramach projektu Ara o nazwie kodowej Spiral, który będzie wyposażony w ten nowy procesor Rockchip UniPro, ma pojawić się już początku 2015 roku. Twórcy projektu przypominają jednak, że do zakończenia prac i wprowadzenia urządzenia na komercyjny rynek jeszcze bardzo długa droga.

źródło: 9to5google.com