Rockstar nie poddaje się w sprawie Manhunta 2

Pierwsza część gry była jedną z bardziej kontrowersyjnych wśród wydanych w przeciągu ostatnich lat. W sprawie kontynuacji wrzało jeszcze długo przed planowaną premierą. Szczególnie głośno zrobiło się po tym jak zakazano jej wydania w Wielkiej Brytanii.

O zakazie wydania Manhunta 2 na Wyspach pisaliśmy już jakiś czas temu. W skrócie przypomnijmy, że BBFC (British Board of Film Classification ) nie przyznała tytułowi żadnej kategorii wiekowej, co równało się z zakazem wydania gry na terenie Wielkiej Brytanii.

Także w Stanach i na innych dużych rynkach gra miała wszelkie szanse się nie ukazać. Ostatecznie w większości krajów uzyskała kategorię "tylko dla pełnoletnich". Spowodowało to wycofanie się z projektu Sony i Nintendo, a tylko na konsole tych firm gra miała być wydana. Nie mając innego wyjścia firma Take Two - wydawca nowego Manhunta - odwołała jego premierę.

Teraz przyszedł czas na odpowiedź ze strony Rockstar Games - producenta gry. Złożyli oni mianowicie odwołanie od decyzji BBFC. Sprawę ma rozpatrzyć VAC (Video Appeals Committee). Niestety ale Komitet ten bardzo rzadko nie zgadza się z opiniami wydaną przez BBFC. Ostatni raz dla gry taka sytuacja miała miejsce 10 lat temu w sprawie Carmageddon.

Wtedy jednak twórcy brutalnych wyścigów poszli na wiele ustępstw w sprawie wyglądu gry, które w wypadku Manhunta są, według mnie, niemożliwe do spełnienia. Warto jednak docenić upór twórców. O decyzji VAC postaramy się poinformować zaraz po jej ogłoszeniu.