Rockstar zabezpieczy pecetową wersję GTA IV

Firma Rockstar zamierza zabezpieczyć przed nielegalnym kopiowaniem pecetową wersję Grand Theft Auto IV. Wszystko wskazuje również na to, że ta kontrowersyjna gra doczeka się równie kontrowersyjnego systemu zabezpieczeń.

Technologia SecuROM 7 zabezpieczy zarówno cyfrowe, jak i pudełkowe wydanie gry. Identyczne rozwiązanie zastosowała firma Electronic Arts, zabezpieczając swoje gry Spore i Mass Effect. W odróżnieniu od produktów EA, instalacja danej kopii Grand Theft Auto IV nie będzie ograniczona do określonej liczby komputerów. Jeśli natomiast po instalacji gry zmienisz któryś z podzespołów komputera (RAM, czy też kartę graficzną), będziesz musiał ponownie przeprowadzić proces sprawdzania autentyczności gry.

Wielu użytkowników protestuje przeciwko zabezpieczaniu gier za pomocą tej technologii. Często zdarzało się, że zabezpieczenia utrudniały, lub wręcz uniemożliwiały korzystanie z legalnej kopii gry. Zdarza się, że zabezpieczenia instalują na komputerze programy, których nie można potem usunąć, nawet po odinstalowaniu gry. Firma Rockstar obiecuje, że zajmie się tym problemem. Przeciwnicy SecuROM i podobnych technologii wskazują także na to, że niezależnie, czy gry są zabezpieczane za pomocą takich sposobów, czy też nie i tak w kilka godzin po premierze można je znaleźć na pirackich serwisach. Jeśli więc ktoś będzie chciał skorzystać z pirackiej kopii i tak to uczyni.