Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!

Dokładnie 4 lata temu na rynku pojawił się system Windows XP. Miał być rewolucyjny pod każdym względem: po raz pierwszy Microsoft zdecydował się na połączenie linii systemów operacyjnych przeznaczonych do stacji roboczych oraz na równie drastyczne jak podczas migracji z Windows 3x do Windows 95 zmiany w interfejsie. Gates chwalił system za lepszą obsługę multimediów, szybszy start, wiele też opowiadał o ulepszonej obsłudze sieci bezprzewodowych czy dodatkowych aplikacjach włączanych do systemu - w tym Movie Makera, darmowej aplikacji służącej do montażu filmów. Czy przez cztery lata obecności na rynku obietnice zostały spełnione? Jak użytkownicy oceniają Windows XP?

Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!
Dwa miesiące temu świętowaliśmy dziesiątą rocznicę premiery Windows 95 (patrz artykuł: "Windows 95 ma już 10 lat"), miesiąc temu - 30 rocznicę powstania Microsoftu, a dziś mamy następną: dokładnie cztery lata temu, 25 października 2001, swoją premierę miał Windows XP.

Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!

Systemy operacyjne wykorzystywane przez Internautów

Windows XP jest systemem operacyjnym, który na dobre zasiedział się na rynku. W latach dziewięćdziesiątych kolejne wersje OS-ów Microsoftu pojawiały się co 1-2 lata, zawsze był jakiś system, o którym bez większego zastanowienia można było powiedzieć "najnowszy biurkowy OS giganta z Redmond". W 1995 był nim Windows 95, w 1996 taką nowinką stały się Windows NT4 Workstation oraz Windows 95 OSR2, obydwa wzbogacone później o technologię Nashville, czyli odrobinę zmodyfikowany i unowocześniony interfejs dostępny ostatecznie z czwartą wersją Internet Explorera.

W 1997 i 98 stał się nim Windows 98, później Windows CE, Windows Me, Windows 2000. Tymczasem od 2002 roku trudno bez narażania się na śmieszność nazwać którykolwiek z biurkowych systemów "najnowszym". Windows XP bowiem miał swoją premierę 25 października 2001 roku i od tamtej pory króluje na rynku. Choć wypączkowały z niego najrozmaitsze odmiany (w tym Windows Server 2003 i Windows Media Center), on sam zmieniał się niezauważenie, poważniejsze modyfikacje pojawiały się głównie w momencie premiery kolejnych Service Packów.

Postanowiliśmy przeprowadzić krótką sondę uliczną na temat Windows XP. Najistotniejsza była dla nas odpowiedź, jak zwykli, przeciętni użytkownicy widzą system operacyjny Microsoftu - czy są z niego zadowoleni, czy chcieliby coś w nim zmienić itd. Rezultaty są dość zaskakujące: choć większość dostrzega błędy w systemie oraz możliwość wprowadzenia ulepszeń, użytkownicy są zwykle zadowoleni z systemu.

Ponura, 16-bitowa historia

Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!

Bill Gates podczas premiery Windows XP w Nowym Jorku

W połowie lat dziewięćdziesiątych nikt prócz Microsoftu nie widział za bardzo Windows w roli sieciowych systemów operacyjnych. Owszem, mogły służyć jako stacje robocze, ale dla każdego oczywiste było, iż LAN-y uruchamia się wyłącznie z Novellem, a serwery - z Uniksem. Na Windows NT stawiały raczej początkujące firmy - albo takie, którym odpowiadała niższa cena oprogramowania giganta z Redmond. Z czasem jednak Internet wkraczał pod strzechy; wiadomo, że do jego obsługi potrzebny jest wygodny i sprawnie obsługujący sieci system operacyjny.

Aktualizacja: 27 października 2005 11:30

W czasie (zapowiadanego w tekście) oficjalnego wtorkowego pokazu polskiej wersji Windows Media Center Edition na scenie pojawiły się znane polskie osobistości, w tym Kayah, Hubert Urbański, Ryszard Horowitz i Olaf Lubaszenko. Przy okazji udało nam się dowiedzieć, że w dziale "W Centrum Uwagi" WMCE pojawią się kanały TVN i TVN24, a prócz tego w systemie domyślnie udostępniony będzie sklep internetowy Merlin.pl.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: