Rocznica goni rocznicę - Windows XP ma cztery lata!

Dokładnie 4 lata temu na rynku pojawił się system Windows XP. Miał być rewolucyjny pod każdym względem: po raz pierwszy Microsoft zdecydował się na połączenie linii systemów operacyjnych przeznaczonych do stacji roboczych oraz na równie drastyczne jak podczas migracji z Windows 3x do Windows 95 zmiany w interfejsie. Gates chwalił system za lepszą obsługę multimediów, szybszy start, wiele też opowiadał o ulepszonej obsłudze sieci bezprzewodowych czy dodatkowych aplikacjach włączanych do systemu - w tym Movie Makera, darmowej aplikacji służącej do montażu filmów. Czy przez cztery lata obecności na rynku obietnice zostały spełnione? Jak użytkownicy oceniają Windows XP?

Dwa miesiące temu świętowaliśmy dziesiątą rocznicę premiery Windows 95 (patrz artykuł: "Windows 95 ma już 10 lat"), miesiąc temu - 30 rocznicę powstania Microsoftu, a dziś mamy następną: dokładnie cztery lata temu, 25 października 2001, swoją premierę miał Windows XP.

Systemy operacyjne wykorzystywane przez Internautów

Systemy operacyjne wykorzystywane przez Internautów

Windows XP jest systemem operacyjnym, który na dobre zasiedział się na rynku. W latach dziewięćdziesiątych kolejne wersje OS-ów Microsoftu pojawiały się co 1-2 lata, zawsze był jakiś system, o którym bez większego zastanowienia można było powiedzieć "najnowszy biurkowy OS giganta z Redmond". W 1995 był nim Windows 95, w 1996 taką nowinką stały się Windows NT4 Workstation oraz Windows 95 OSR2, obydwa wzbogacone później o technologię Nashville, czyli odrobinę zmodyfikowany i unowocześniony interfejs dostępny ostatecznie z czwartą wersją Internet Explorera.

W 1997 i 98 stał się nim Windows 98, później Windows CE, Windows Me, Windows 2000. Tymczasem od 2002 roku trudno bez narażania się na śmieszność nazwać którykolwiek z biurkowych systemów "najnowszym". Windows XP bowiem miał swoją premierę 25 października 2001 roku i od tamtej pory króluje na rynku. Choć wypączkowały z niego najrozmaitsze odmiany (w tym Windows Server 2003 i Windows Media Center), on sam zmieniał się niezauważenie, poważniejsze modyfikacje pojawiały się głównie w momencie premiery kolejnych Service Packów.

Postanowiliśmy przeprowadzić krótką sondę uliczną na temat Windows XP. Najistotniejsza była dla nas odpowiedź, jak zwykli, przeciętni użytkownicy widzą system operacyjny Microsoftu - czy są z niego zadowoleni, czy chcieliby coś w nim zmienić itd. Rezultaty są dość zaskakujące: choć większość dostrzega błędy w systemie oraz możliwość wprowadzenia ulepszeń, użytkownicy są zwykle zadowoleni z systemu.

Ponura, 16-bitowa historia

Bill Gates podczas premiery Windows XP w Nowym Jorku

Bill Gates podczas premiery Windows XP w Nowym Jorku

W połowie lat dziewięćdziesiątych nikt prócz Microsoftu nie widział za bardzo Windows w roli sieciowych systemów operacyjnych. Owszem, mogły służyć jako stacje robocze, ale dla każdego oczywiste było, iż LAN-y uruchamia się wyłącznie z Novellem, a serwery - z Uniksem. Na Windows NT stawiały raczej początkujące firmy - albo takie, którym odpowiadała niższa cena oprogramowania giganta z Redmond. Z czasem jednak Internet wkraczał pod strzechy; wiadomo, że do jego obsługi potrzebny jest wygodny i sprawnie obsługujący sieci system operacyjny.

Aktualizacja: 27 października 2005 11:30

W czasie (zapowiadanego w tekście) oficjalnego wtorkowego pokazu polskiej wersji Windows Media Center Edition na scenie pojawiły się znane polskie osobistości, w tym Kayah, Hubert Urbański, Ryszard Horowitz i Olaf Lubaszenko. Przy okazji udało nam się dowiedzieć, że w dziale "W Centrum Uwagi" WMCE pojawią się kanały TVN i TVN24, a prócz tego w systemie domyślnie udostępniony będzie sklep internetowy Merlin.pl.