Rocznica: urodziny Gordona Moore'a

Gordon Moore urodził 3 stycznia 1929 roku. W wieku 36 lat stworzył prawo dotyczące półprzewodników, które obowiązuje po dziś dzień i, jak mówią przedstawiciele Intela, "Będzie obowiązywać przez następne 20 lat. A potem? Kto wie..."

Gordon Moore znany jest głównie w branży IT - jako współzałożyciel Intela oraz człowiek, który sformułował słynne Prawo mówiące (w wersji aktualnej), iż co mniej więcej 18-24 miesięcy liczba tranzystorów w układach elektronicznych będzie ulegała podwojeniu.

Mało kto jednak wie, że Moore jest jednym z najbardziej ofiarnych filantropów na świecie. Według wyliczeń BusinessWeeka, w ciągu ostatnich pięciu lat Moore przeznaczył na cele charytatywne 7 miliardów dolarów, a Bill Gates - "Największa osobistość 2005 roku" według TIME'a - "zaledwie" 5,5 miliarda dolarów (patrz artykuł: "Największe osobistości roku wg TIME: Gates, Bono, Gates").

Życiorys

Urodził się 3 stycznia 1929 roku w San Francisco. Studiował na uniwersytecie w Berkeley i CalTechu - to dwie z najsłynniejszych amerykańskich uczelni w dziedzinie nauk ścisłych.

Po przeprowadzce na Wschodnie Wybrzeże w 1953 roku został zaproszony do współpracy przez jednego z wynalazców tranzystora, Williama Shockleya (patrz artykuł: "Staruszek tranzystor - do sześćdziesiątki coraz bliżej!"), który chciał rozpocząć prace badawcze na własną rękę.

W laboratorium Shockleya, Moore spotkał Roberta Noyce'a, późniejszego wynalazcę obwodu scalonego. W 1957 założył z nim - i sześcioma innymi badaczami - Fairchild Semiconductor. Firma miała się zajmować opracowaniem metody wytwarzania tranzystorów z wafli krzemowych.

Rocznica: urodziny Gordona Moore'a

Gordon Moore (źródło: Intel)

W tamtych czasach producenci elektroniki nie widzieli potrzeby prac nad układami scalonymi o wyższej skali integracji, skoro "...przecież istniały odrębne elementy elektroniczne, które dobrze pełniły swoją rolę". Moore uznał jednak wynalazek Noyce'a za przyszłościowy i postanowił w niego zainwestować.

"Wieszczę Wam, mili ludkowie, że..."

W 1965 w magazynie zajmującym się elektroniką opublikował swoje przewidywania dotyczące miniaturyzacji półprzewodników (patrz artykuł: "10 tys. USD za gazetę"). Co ciekawe, od kilkunastu lat przyprawiają one producentów o ból głowy, według niektórych stało się ono nawet samospełniającą się przepowiednią (patrz artykuł: "Zbyt szybkie prawo Moore'a").

W 1968 Gordon Moore wraz z Bobem Noyce założył Intela oraz zatrudnił jego długoletniego szefa, Andrewa Groove'a. Wtedy też firma zaczęła produkować moduły pamięci. Do wytwarzania mikroprocesorów firma przeszła dopiero w 1971 roku.

W 1975 Moore stał się prezesem Intela, jednak po 12 latach rządzenia zrezygnował z tej funkcji. W 1997 nadano mu honorowy tytuł Chairman Emeritus.