"Ród Smoka" - co wiemy o prequelu "Gry o Tron" od HBO? [1.12.2021]

Już w przyszłym roku stacja HBO ponownie zabierze nas do magicznego świata wykreowanego przez George'a R.R. Martina. W 2022 na naszych ekranach pojawi się bowiem serial "Ród Smoka". Sprawdźcie co wiemy o tej produkcji!

Fot. HBO

Gra o tron od HBO bezsprzecznie była najpopularniejszym serialem ostatnich lat. Co do tego nie mamy wątpliwości. Serial, który opierał się na sadze Pieśń Lodu i Ognia Georga R.R. Martina zjednał sobie wielu fanów na całym świecie i nie bez przyczyny został największą produkcją w historii HBO.

Nawet, delikatnie mówiąc, przeciętne oceny ostatniego, ósmego sezonu serialu nie miały większego wpływu na odbiór całości. Słaby scenariusz, urywane i niedokończone wątki, brak konsekwencji w prowadzeniu postaci to tylko niektóre z zarzutów, jakie rozgoryczeni fani serialu stawiali przed twórcami. O ostatnim sezonie Gry o Tron mówiło się dużo, jednak z pewnością nie o taki rozgłos chodziło producentom.

Zobacz również:

  • Znamy scenarzystę i producenta kolejnego prequelu "Gry o Tron"!
  • Te filmy wkrótce znikną z HBO GO!

Stacja zamierza się jednak zrehabilitować i ponownie zabrać nas do Westeros, Essos i pozostałych kontynentów świata wykreowanego przez George'a R.R. Martina. HBO zaczęło od zmiany twórców i rozstało się z popularnymi DD-kami, czyli Davidem Benioffem oraz D. B. Weissem. Utrzymała jednak współpracę z Miguelem Sapochnikiem, który także miał udział w sukcesie (oraz porażkach) Gry o tron.

"Ród Smoka" - co wiemy o prequelu "Gry o Tron" od HBO? [1.12.2021]

Gra o Tron, kadr z 8. sezonu.

Fot. HBO

Pierwszą z produkcji, która ponownie przeniesie nas do magicznego uniwersum Gry o tron będzie serial Ród Smoka. Podstawą ponownie będzie proza George'a R.R. Martina. Przy tworzeniu scenariusza, przy powstawaniu którego czynny udział brał także Martin, wzięto pod uwagę wydane w 2018 Ogień i krew.

Czy produkcja ma szansę na odniesienie sukcesu? Z pewnością. Stacja HBO wie jak tworzyć świetne seriale, zwłaszcza, jeżeli ma do dyspozycji budżet podobny do tego, którym dysponowała przy okazji produkcji ostatniego sezonu Gry o tron. Mówi się, że jeden z odcinków Rodu Smoka kosztował więcej niż 15 milionów dolarów. Możemy więc spodziewać się dużej ilości efektów specjalnych – o ile lwiej części budżetu nie pochłonie tworzenie smoków. Tych z kolei ma być w serialu dużo.

Ród Smoka - fabuła

Zaledwie kilka tygodni temu producenci zaprezentowali pierwszy zwiastun produkcji, który rzuca nam nieco światła na to, czego możemy spodziewać się w pierwszym sezonie serialu. Ród Smoka będzie opowiadał bowiem historię rodu Targaryenów, na którego herbie widnieje właśnie smok. Serial przeniesie nas do znanych z Gry o tron krain, jednak jego wydarzenia będą mieć miejsce ponad 200 lat przed rebelią Roberta Baratheona, która usunęła z tronu i z Westeros ostatniego króla z rodu smoka. Serial pokaże nam bowiem to, jak Targaryenowie opanowali kontynent oraz jak radzili sobie z narastającymi wewnątrz rodu sporami i rywalizacją o władzę.

Fabuła będzie oczywiście skupiona wokół rządzącej dynastii. Tym, co pozwoliło Targaryenom na opanowanie Westeros były oczywiście smoki, więc oczywistym wydaje się, że producenci będą chcieli pokazać nam wiele z nich. Z dotychczasowych informacji wynika, że na naszych ekranach pojawi się aż siedemnaście tych baśniowych istot. Na ten temat wypowiadał się także George R.R. Martin w podcaście „The Stuff Dreams Are Made of”:

Zawsze uważałem, że to fajna historia, lubię ją, dlatego nie mogę się doczekać, by zobaczyć, jak ożywa na ekranie. I oczywiście nie mogę się doczekać smoków! To jasne, że je uwielbiam. W "Grze o tron" mieliśmy trzy, tutaj jest ich aż 17. I mam nadzieję, że każdy z nich będzie mieć własną osobowość, tak jak w książkach i będą rozpoznawalne na pierwszy rzut oka, również dzięki kolorom. Fajnie będzie zobaczyć, jak ożywają. I jeźdźcy smoków też.

Tym na co fani twórczości pisarza liczą, będzie z pewnością przedstawienie Tańca Smoków, czyli bratobójczej wojny wewnątrz rodu. Z kadrów, które możemy dostrzec w niedawnym zwiastunie klaruje się jednak pewien obraz tego, co działo się w tamtych latach w Westeros. W największym skrócie możemy powiedzieć, że wojna o wpływy i władzę jest elementem, który na kontynencie przewijał się przez stulecia.

"Ród Smoka" - co wiemy o prequelu "Gry o Tron" od HBO? [1.12.2021]

Z pewnością zasmuceni będą miłośnicy rodu Starków i dalekiej Północy. W okresie, w którym dziać będą się wydarzenia Rodu Smoka, Północ była niewiele znaczącą dla stolicy prowincją i choć herb wilkora na białym tle pojawił się w zwiastunie podczas turnieju rycerskiego, to nie powinniśmy oczekiwać zbyt wielu wzmianek na temat rodu Starków. Zdecydowana większość wydarzeń będzie miała miejsce w ciepłym Południu.

Ród smoka - data premiery

Kiedy serial pojawi się na naszych ekranach? Wiemy, że nastąpi to w 2022 roku. Stacja póki co pilnie strzeże wszelkich informacji dotyczących produkcji, więc nie dysponujemy jeszcze żadnymi mniej lub bardziej wiarygodnymi przeciekami dotyczącymi konkretnego terminu.

Wiemy jednak, że serial zadebiutuje tylko i wyłącznie na platformie HBO Max. Obecni abonenci HBO GO, w tym także mieszkańcy Polski nie będą więc mieć do niej dostępu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że HBO planuje wprowadzenie platformy HBO Max do wielu krajów Europy, w tym także do Polski, na początku przyszłego roku. Możemy więc dość śmiało zakładać, że premiera Rodu Smoka zbiegnie się w czasie z tym wydarzeniem, aby zachęcić do zakupu abonamentu większą grupę potencjalnych fanów świata Pieśni Lodu i Ognia.

Ród smoka - kogo zobaczymy w obsadzie?

Poza krótkim zwiastunem HBO już jakiś czas temu pokazywało nam fotografie z planu serialu. Z tych materiałów dowiadujemy się nieco o aktorach, którzy odgrywać będą główne role. Na naszych ekranach pojawią się m.in. Paddy Considine (Makbet, Dumni i wściekli, Peaky Blinders) jako Viserys Targaryen, Olivia Cooke (Player One, Golem z Limehouse, Bates Motel) jako Alicent Hightower, Emma D'Arcy (Wanderlust, Poszukiwacze prawd) w roli Rheanyry Targaryen oraz Matt Smith (Doktor Who, The Crown, Ostatniej nocy w Soho) - Daemon Targaryen. Poza nimi w obsadzie pojawią się m.in. Graham McTavish, Rhys Ifans, Steve Toussaint, Eve Best, Sonoya Mizuno oraz Fabian Frankel.

"Ród Smoka" - co wiemy o prequelu "Gry o Tron" od HBO? [1.12.2021]

Olivia Cooke oraz Paddy Considine.

Fot. HBO

Fani Gry o tron z pewnością będą zadowoleni z tego, że jednym z reżyserów i scenarzystów Rodu Smoka jest Miguel Sapochnik, który był autorem i scenarzystą wielu odcinków tego serialu. Sapochnik, razem z Ryanem J. Condalem jest głównym twórcą serii. W gronie reżyserów znajdziemy także Grega Yaitanesa (Dr. House, Zagubieni, Skazany na śmierć), Clare Kilner (Pępek świata, Snowpiercer, Alienista) oraz Geetę V. Patel (Atypowy, Wiedźmin, Wielka).

AKTUALIZACJA 1.12.2021

Czy HBO planowało aż pięć spin-offów Gry o Tron?

Najnowsze informacje pokazują jak bardzo platforma chciała się skupić na świecie wykreowanym przez George'a R.R. Martina. W udzielonym niedawno wywiadzie twórca Pieśni Lodu i Ognia zdradza, jakie plany miało HBO względem świata znanego z Gry o Tron.

Ród Smoka, który pojawi się w ofercie HBO Max w 2022 roku nie był bowiem pierwszą propozycją Martina. Pisarz chciał, aby pierwszym po Grze o Tron serialem z tego świata była ekranizacja "Opowieści z Siedmiu Królestw". Jest to seria opowiadań poświęconych rycerzowi Dunkowi, czyli Ser Duncanowi Wysokiemu oraz jego giermkowi Jaju. Ser Duncan Wysoki zapisał się w historii Westeros jako jeden z najwybitniejszych Lordów Dowódców Królewskiej Gwardii, a giermek, ukrywający się pod pseudonimem Jajo to późniejszy król Westeros, Aegon Piąty z rodu Targaryenów.

Początkowo producenci nie przystali na propozycję Martina, ponieważ chcieli uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku Gry o Tron, w której ponownie tworzyliby serial w oparciu o nieukończone dzieło. Nie jest już jednak tajemnicą, że także i ten utwór pisarza zostanie przeniesiony na mały ekran. HBO pracuje bowiem nad aż pięcioma produkcjami ze świata Pieśni Lodu i Ognia.

Zobacz także: Loki - wszystko co wiemy o drugim sezonie serialu.

Aktualizacja: 01 grudnia 2021 12:16