Ród Smoka – czy fabuła serialu to adaptacja książki? To musisz wiedzieć

Czy Ród Smoka to autorskie dzieło scenarzystów HBO, czy może powstał na podstawie twórczości George'a Martina? Jaką książkę warto przeczytać przed seansem? Co łączy seriale Ród Smoka i Gra o Tron?

fot. HBO Max

Ród Smoka – czy fabuła serialu to adaptacja książki? To musisz wiedzieć

Ród Smoka – czy serial HBO to adaptacja?

Na wieść o prequelu Gry o Tron część widzów mogła poczuć się zdezorientowana. W końcu ostatnie, niesławne sezony opowieści o Starkach i Lannisterach powstały bez udziału George'a Martina i były autorskim "dziełem" Davida Benioffa i D.B. Weissa. Czy Ród Smoka od HBO Max jest więc kolejnym popisem fantazji scenarzystów HBO? A może serial o Targaryenach powstał jednak na podstawie książki Martina?

Na szczęście dla nas wszystkich Ród Smoka został stworzony na bazie istniejącej powieści. Co więcej, George R.R. Martin był jednym z twórców serialu, tak więc miał możliwość sprawowania pieczy nad produkcją.

Zobacz również:

 • Nie tylko Ród Smoka. Wszystkie spin-offy Gry o Tron – ile razy powrócimy do Westeros?
Ród Smoka – czy fabuła serialu to adaptacja książki? To musisz wiedzieć

Rhaenyra Targaryen, fot. HBO Max

Ród Smoka vs. Gra o Tron

Gra o Tron to serial oparty na cyklu powieści pod tytułem Pieśń Lodu i Ognia – przedstawia on dzieje konfliktu między Starkami a Lannisterami. W skład tej serii wchodzą następujące książki:

 • Gra o Tron
 • Starcie Królów
 • Nawałnica mieczy. Stal i śnieg
 • Nawałnica mieczy. Krew i złoto
 • Uczta dla wron. Cienie śmierci
 • Uczta dla wron. Sieć spisków
 • Taniec ze smokami. Część 1
 • Taniec ze smokami. Część 2
 • Wichry zimy (niewydana)
 • Sen o wiośnie (niewydana)

Ród smoka powstał z kolei na podstawie powieści Martina pt. Ogień i Krew. Jej akcja rozgrywa się również w Westeros, ale książka przedstawia wydarzenia mające miejsce 200 lat przed walką Starków i Lannisterów. Tym razem chodzi bowiem o wojnę domową wywołaną przez członków rodu Targaryenów. Ponieważ powieść opowiada o przebiegu zupełnie innego konfliktu, nie należy ona do cyklu Pieśni Lodu i Ognia.

Ród Smoka – czy fabuła serialu to adaptacja książki? To musisz wiedzieć

Rhaenys Targaryen, fot. HBO Max

Ogień i krew ma postać kroniki historycznej wydanej w dwóch tomach. Tom I rozpoczyna się w momencie, gdy Targaryenowie przybywają do Westeros, porzuciwszy ojczystą Valyrię – starożytne imperium na kontynencie Essos, które uległo zagładzie w wyniku wybuchu wulkanu. Większość tomu przedstawia dzieje podboju i zjednoczenia Siedmiu Królestw przez Aegona I Targaryena oraz rządy króla Jaehaerysa. Ostatnia część tomu I – Dziedzice smoków – opowiada o wydarzeniach, które doprowadziły do wojny domowej zwanej Tańcem Smoków. Tom drugi Ognia i krwi przedstawia dzieje tej wojny.

Pierwszy sezon Rodu smoka zapewne w największym stopniu będzie oparty właśnie na Dziedzicach smoka. Ta część kroniki opowiada o kłopotach z ustaleniem następcy Żelaznego Tronu spośród grona licznych pretendentów i pretendentek. Główne postaci tej historii to dobrotliwy, acz nieporadny król Viserys I, jego dumna córka z pierwszego małżeństwa Rhaenyra, ambitna druga żona Alicent Hightower, gwałtowny brat Daemon i kuzynka Rhaenys.

W Ogniu i krwi nie brak oczywiście politycznych rozgrywek, krwawych wydarzeń i niebezpiecznych romansów. Przed seansem Rodu smoka warto przeczytać choć jeden fragment kroniki Martina, czyli Dziedziców Smoka – z pewnością pomoże to w zrozumieniu skomplikowanych relacji rodzinnych Targaryenów.

Sezon 2 – nadeszła burza, a smoki tańczyły (26.10.2022)

Zgodnie z przewidywaniami, pierwszy sezon Rodu Smoka powstał na podstawie kroniki Dziedzice Smoka, wchodzącej w skład pierwszego tomu Ognia i Krwi. Pierwszy tom książki Martina kończy się śmiercią Viserysa i zapowiedzią wojny ujętą w zdaniu Potem nadeszła burza, a smoki tańczyły. Jeśli ktoś martwi się, czy scenarzystom starczy materiału książkowego na kolejny sezon, spieszymy podkreślić, że istnieje tom 2 Ognia i krwi, a co więcej jest to potężna, gruba księga. Wojna domowa Targaryenów była długa, krwawa i skomplikowana, tak więc serial będzie musiał uporać się z wieloma książkowymi wydarzeniami. Sam George Martin liczy na stworzenie w sumie 4 sezonów Rodu Smoka.

Zobacz także: Ród Smoka – ile odcinków ma serial? Sprawdź, kiedy premiera na HBO Max


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: