Rodzic w pracy

Pracodawcy oferują niższą pensję kobietom i mężczyznom z dziećmi niż osobom nie posiadającym dzieci - wynika z raportu "Macierzyństwo a praca zawodowa kobiet" przygotowanego przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w ramach projektu "Mama w pracy".

Badanie pokazuje, że pracujące mamy wcale nie biorą zwolnień z powodu dzieci - 80% matek dzieci do 4 lat nie opuściło w ciągu kwartału ani jednego dnia.

W ciągu 6 miesięcy objętych badaniem kobiety opuściły średnio 4 dni, a mężczyźni 4,9 dnia. Pracownicy brali zwolnienia lekarskie na dzieci rzadziej niż ze względu na własne choroby. Częściej zwolnienia ze względu na dzieci brały panie, ale ich liczba i tak była śladowa (średnio 1 dzień na 10 miesięcy).

Z badania wynika, że dla mam małych dzieci najważniejsza jest możliwość punktualnego wychodzenia z pracy - 85% ankietowanych woli spokojną choć słabiej płatną pracę, z której można codziennie wyjść punktualnie niż ciekawsze i lepiej wynagradzane zajęcie, wiążące się z częstym zostawaniem po godzinach. Jednak dyspozycyjność matek wzrasta wraz z wiekiem dziecka - statystyczne różnice między ogółem pracujących kobiet i mężczyzn są w tym aspekcie niewielkie.

Natomiast 60% pracodawców uważa, że mamy małych dzieci mają większą motywację do pracy, 56% - że podnoszą jej jakość, a 48% - że punktualnie wykonują zadania.

Autorzy badania przedstawili ankietowanym pracodawcom cztery warianty opisu potencjalnego pracownika (kobiety i mężczyźni, z dziećmi i bez dzieci). Okazało się, że pracodawcy oferują niższe wynagrodzenie osobom z dziećmi (na ogół poniżej średniej w danej firmie). Najniższą ofertę otrzymała kobieta z dziećmi, a najwyższą - mężczyzna bez dzieci.