Rodzice zablokują dzieciom SMS-y

Firma Avalanche Mobile opracowała technologię, która umożliwi wprowadzenie usług pozwalających rodzicom na monitorowanie wiadomości tekstowych wysyłanych i odbieranych przez ich dzieci. Według brytyjsko-singapurskiej firmy w ramach serwisu będzie też dostępna funkcja blokująca możliwość korzystania przez dzieci z SMS-ów we wskazanych przez rodziców godzinach.

Usługa nazywa się IMF Control i wymaga zainstalowania w sieciach telefonii komórkowej specjalnego oprogramowania monitorującego ruch generowany przez wiadomości tekstowe. System będzie wykrywał wszystkie przychodzące SMS-y, nawet jeśli będą one pochodzić od innego operatora telefonii komórkowej. Jeżeli wiadomość tekstowa nie spełni wyznaczonych przez użytkownika serwisu, czyli rodzica, kryteriów, to nie zostanie ona dostarczona na telefon dziecka. Rodzice będą mogli tworzyć bardzo wszechstronne filtry, które zablokują wszystkie niepożądane wiadomości, na przykład określać listę numerów, z którymi dziecku nie wolno się kontaktować, a także spis słów, które nie mogą występować w otrzymywanych lub wysyłanych SMS-ach. Według producenta nowa usługa pozwala rodzicom określić pory dnia, w których dziecko nie będzie mogło korzystać z wiadomości tekstowych - na przykład podczas pobytu w szkole albo w nocy.

Avalanche Mobile uważa, że korzystanie z IMF Control nie powinno zmniejszyć przychodów operatorów sieci komórkowych. Według firmy straty związane z blokowaniem SMS-ów mogą być w pełni zrekompensowane opłatami za wiadomości wysyłane przez rodziców w celu konfiguracji filtrów. Poza tym oprogramowanie IMF Control ma szansę przyciągnąć nowych użytkowników do oferowanych przez operatorów taryf rodzinnych.