Rodzicu, nie wstawiaj TV do pokoju nastolatka

Jeżeli zmieniłeś telewizor na lepszy i zamierzasz przenieść stary do pokoju swojego nastoletniego dziecka, powinieneś najpierw zapoznać się z najnowszymi badaniami amerykańskich naukowców. Wynika z nich bowiem, że taka decyzja może przysporzyć ci sporo kłopotów...

Naukowcy z University of Minnesota School of Public Health przeprowadzili badania na grupie 781 nastolatków w wieku od 15 do 18 lat, z których 62 procent przyznało, że posiada w swoim pokoju telewizor. Wynika z nich, że dziewczyny dysponujące własnym odbiornikiem mniej się gimnastykują, jedzą mniej warzyw, piją więcej słodkich napojów oraz spędzają mniej czasu na wspólnych rodzinnych posiłkach. Z kolei chłopcy mają gorsze stopnie, jedzą mniej owoców oraz - podobnie jak ich koleżanki - wykazują mniejsze zainteresowanie rodzinnymi posiłkami.

"To oczywiste, że nie można pozwolić na to, aby dziecko miało w pokoju telewizor" - powiedział jeden z naukowców, Daheia Barr-Anderson. "Kiedy rodzice kupują nowy telewizor, natomiast ich stary odbiornik w dalszym ciągu działa, powinni się - mimo nacisku dzieci - powstrzymać przed wstawieniem go do ich pokoju" - dodaje.

Warto też wspomnieć, że American Academy of Paediatrics zachęca rodziców, aby pozbyli się telewizorów z pokojów nastolatków czego przejawem było opublikowanie wyników nowych badań w czasopiśmie Paediatrics.

Ciekawe są również pozostałe wnioski płynące z badań:

- nastolatkom z bogatych domów mniej zależy na posiadaniu własnego odbiornika

- pośród czarnoskórych nastolatków aż 82% posiada telewizor (wśród białych Amerykanów, Amerykanów pochodzenia hiszpańskiego i azjatyckiego stosunek ten wynosi, odpowiednio, 66%, 60% i 39%)

- młodzież, która dysponuje telewizorem, spędza mniej czasu na czytaniu i odrabianiu lekcji (w ciągu tygodnia ogląda o 4-5 godzin więcej programów od swoich kolegów/koleżanek nie dysponujących własnym odbiornikiem).

Z badań wynika, że telewizor w pokoju nastolatków to nie najlepsze rozwiązanie. Szczególnie w przypadku tych starszych, przygotowujących się do egzaminu dojrzałości...

Źródło: Reuters.


Zobacz również