"Rodzina 500+": potężna afera na Wykopie! Właściciel serwisu oskarżany o oszustwo

Wniosek do programu "Rodzina 500+" można wypełnić m.in. na stronie stworzonej przy współudziale firmy Michała Białka, współwłaściciela serwisu Wykop.pl. Niestety w odróżnieniu od podobnych rządowych usług trzeba za to zapłacić 10 zł.

W serwisie Wykop.pl pojawiła się reklama serwisu wniosekrodzina500plus.pl, który pozwala uprawnionym osobom na wypełnienie stosownego wniosku i odebranie pieniędzy przysługujących im w ramach uruchomionego 1 kwietnia programu "Rodzina 500+". Niestety za tę czynność pobierana jest opłata w wysokości 10 złotych, co wzbudziło sporo kontrowersji wśród użytkowników Wykopu, ponieważ wniosek taki można wypełnić za darmo na stronach rządowych. Co więcej, internauci szybko ustalili, że aplikację pozwalającą na złożenie wniosku stworzyła firma...AppVerk, w której prezesem zarządu jest Michał Białek posiadający 2/3 udziałów serwisu Wykop.pl (jest też w jego zarządzie).

Robi się coraz ciekawiej...

W reakcji na rozkręcającą się przez weekend aferę Michał Białek zamieścił na Wykopie następujący komentarz:

Michał Białek: komentarz dotyczący strony pozwalającej na wypełnienie wniosku do programu "Rodzina 500+"

Michał Białek: komentarz dotyczący strony pozwalającej na wypełnienie wniosku do programu "Rodzina 500+"

Wykopowiczów szczególnie wzburzył fragment mówiący o tym, że udostępnienie usługi kosztowało "trochę pracy", więc usprawiedliwione jest pobieranie za nią opłat. Ich zdaniem bowiem usługa pozostawia wiele do życzenia i została przygotowana "na kolanie". Ponadto w sprawę włączyła się Anna Streżyńska (minister cyfryzacji), która odniosła się do deklaracja Michała Białka mówiącej o zarejestrowaniu bazy w GIODO:

"Dziś też mieliśmy do czynienia z nadużyciami w sieci w związku z 500+. Serwis oferujący wsparcie w wypełnianiu wniosku, w istocie rzeczy 10 zł za to że wypełni się wniosek samemu na ich stronie, na końcu komenda "pobierz wypełniony wniosek" i jednocześnie informacja o obowiązkowej zgodzie na przetwarzanie danych wpisanych w ten wniosek (poza danymi osobowymi, dane konta bankowego). Normalnie taki podmiot musi zgłosić bazę danych do GIODO, ale ten nie zgłosił. Nie podaje celu przetwarzania danych i uzyskiwania tej zgody. Uważajcie w sieci. My oczywiście składamy skargę do GIODO w poniedzialek."

Robi się więc coraz ciekawiej...Zachęcam was do zapoznania się z ożywioną dyskusją na Wykopie.