Rodzina MX powiększona

Koncern Macromedia udostępnił dwa nowe programy z rodziny MX. Do zaprezentowanego niedawno Flasha MX dołączyły Dreamweaver MX oraz Fireworks MX.


Koncern Macromedia udostępnił dwa nowe programy z rodziny MX. Do zaprezentowanego niedawno Flasha MX dołączyły Dreamweaver MX oraz Fireworks MX.

Fireworks MX zyskał nowy wygląd i wiele możliwości

Fireworks MX zyskał nowy wygląd i wiele możliwości

Dreamweaver to jeden z najpopularniejszych, a na pewno najpotężniejszy program do tworzenia serwisów WWW, w wersji MX zaś także różnego rodzaju aplikacji sieciowych. Fireworks jest z kolei bardzo wygodnym narzędziem do przygotowywania i obróbki elementów graficznych stron !WWW. Jego funkcjonalność jest jednak na tyle duża, że może być z powodzeniem wykorzystywany także do nieco bardziej skomplikowanych projektów graficznych.

Dreamweaver MX

Po uruchomieniu nowego Dreamweavera najpierw rzuca się w oczy mocno przeprojektowany interfejs użytkownika. Wygląda bardzo podobnie do znanego już z Flasha MX i trzeba przyznać, że pracuje się z nim bardzo wygodnie. Największa zmiana w interfejsie to zastosowanie dokowalnych, zwijanych palet oraz wprowadzenie przeglądarki, pozwalającej na szybkie odnalezienie dowolnego pliku bez opuszczania programu. Twórcy programu dodali też pasek narzędzi Document, umożliwiający szybki dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji, takich jak otwieranie czy zapisywanie dokumentu. Bardzo pożyteczną cechą wspomnianego paska jest to, że dostępne za jego pośrednictwem funkcje mogą być dowolnie modyfikowane przy użyciu XML lub JavaScriptu.

Najważniejsze zmiany w nowym Dreamweaverze widoczne są jednak dopiero po dokładniejszym zaznajomieniu się z aplikacją. Programiści Macromediów postawili tym razem na integrację. Dostępne do tej pory jako oddzielne aplikacje Dreamweaver UltraDev (służący do tworzenia aplikacji w językach ASP, JSP oraz ColdFusion) i edytor kodu HTML HomeSite - stały się częścią Dreamweavera MX i nie będą już oferowane oddzielnie. Program pozwala teraz na wykorzystanie takich technologii jak Java, Microsoft.NET, HTML, XHTML, XML, ASP, CFML, ASP.NET, JSP oraz PHP.

Integracja z HomeSite pozwoliła natomiast na znaczne ulepszenie i tak już świetnych w Dreamweaverze funkcji edycji HTML. Do ciekawszych nowości można zaliczyć m.in. wprowadzenie technologii Code Hints, ułatwiającej pracę z kodem poprzez wyświetlanie podręcznych menu, umożliwiających szybką zmianę atrybutów konkretnych tagów, parametrów wykorzystywanych właśnie funkcji czy stylów CSS. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie tzw. Snippets Panel, pozwalającego na przechowywanie i wielokrotne wykorzystywanie fragmentów kodu. Ulepszono ponadto mechanizmy odpowiedzialne za tworzenie tabel.

Początkujący projektanci WWW znajdą w nowym Dreamweaverze wiele predefiniowanych elementów, gotowych do wykorzystania w tworzonych serwisach. Znalazły się wśród nich m.in. formularze, nagłówki, arkusze stylów i tabele. Także z myślą o mniej zaawansowanych użytkownikach Macromedia wyposażyły Dreamweaver w opcję pomocy kontekstowej, wyświetlającej np. przypomnienie o zastosowaniu znacznika ALT podczas umieszczania w dokumencie pliku graficznego.

Fireworks MX

Dreamweaver MX jest niezastąpionym narzędziem dla programistów i koderów, ale Macromedia zadbały też o specjalistów od grafiki sieciowej. Nowa wersja Fireworks wyposażona została w algorytmy pozwalające na łatwe łączenie grafiki wektorowej i rastrowej. Oznacza to, że użytkownicy mogą teraz pracować zarówno na mapach bitowych, jak i obrazach wektorowych w jednej przestrzeni roboczej.

W Fireworks MX zmodyfikowano także narzędzia do edycji i formatowania tekstu oraz wbudowano moduł sprawdzania pisowni. Aplikacja lepiej działa także pod kontrolą systemów operacyjnych, w których domyślnym językiem klawiatury nie jest angielski. W programie znalazło się ponadto kilka narzędzi spotykanych w bardziej rozbudowanych aplikacjach graficznych, m.in. Rozjaśnianie (Dodge), Przyciemnianie (Burn), Rozmywanie (Blur) czy Wyostrzanie (Sharpen). Nowa wersja aplikacji oferuje też zmodernizowane funkcje maskowania.

Podobnie jak Dreamweaver MX i Flash MX, także nową wersję Fireworksa wyposażono w całkowicie przeprojektowany interfejs. Wśród nowości znalazły się m.in.: znane z innych aplikacji Macromediów okno Property Inspector, możliwość powiększania fragmentu obrabianego obrazu za pomocą narzędzia Magnifying Glass, zmiana układu poleceń na pasku menu oraz poprawione działanie menu kontekstowych, pojawiających się po kliknięciu obiektu z naciśniętym klawiszem [Ctrl].

Dreamweaver MX i Fireworks MX trafiły do sprzedaży w maju 2002 roku. Cena pierwszej aplikacji wynosi 400 dolarów, a za nowy Fireworks trzeba zapłacić 300 dolarów. Koszt uaktualnienia ze starszych wersji każdej z tych aplikacji wynosi 149 dolarów. Jednocześnie Macromedia udostępniły pakiet Studio MX, zawierający takie aplikacje, jak Dreamweaver MX, Fireworks MX, Flash MX, ColdFusion MX oraz Freehand. Cena pakietu wynosi 800 dolarów.